Około 1000 osób przeszło ulicami Dobrzenia Wielkiego w procesji z okazji Bożego Ciała, która połączona była z mszą. Wierni odwiedzili cztery ołtarze, a po południu spotkają się na festynie pod kościołem.

Boże Ciało wypadło w tym roku 30 maja. W parafii pw. św. Katarzyny w Dobrzeniu Wielkim uroczystości rozpoczęła poranna msza. Po niej około tysiąc wiernych przeszło ulicami: Kościelną, Namysłowską, ks. Fiecka i Powstańców Śląskich, a następnie znów Namysłowską i Kościelną. Rozpoczęli więc i zakończyli swój pochód pod kościołem parafialnym.

Po drodze uczestnicy procesji zatrzymali się przy czterech ołtarzach. Dobrzeniacy przygotowali je: na skrzyżowaniu ulic ks. Fiecka i Powstańców Śląskich, na ul. Powstańców Śląskich na wysokości stacji opieki „Caritas”, na skrzyżowaniu ulic Powstańców Śląskich i Strzelców Bytomskich, a także na skrzyżowaniu ulic Powstańców Śląskich, Namysłowskiej i Opolskiej.

Przy każdym ołtarzu odbywało się czytanie Ewangelii i kazanie. Wszystkie ozdobiono kwiatami i gałązkami brzozy, którymi udekorowana była też trasa procesji. Trzy ołtarze opatrzono ponadto sentencjami: „Moje serce Tobie zaufało”, „Poznali Go przy łamaniu chleba” i „Aby stanowili jedno, tak jak my jedno stanowimy”. Jeden natomiast przedstawiał symbol Eucharystii.

Trasa procesji liczyła około 1,5 km. Przeszli nią wierni w każdym wieku – od dzieci, przez młodzież, aż po dorosłych. Wśród nich byli: najmłodsi sypiący płatkami kwiatów, dzieci komunijne, ministranci i marianki, orkiestra dęta OSP Dobrzeń Wielki, zakonnice, szafarze i wreszcie księża.

O godz. 14.30 odbędzie się jeszcze nabożeństwo, a tuż po nim festyn pod kościołem parafialnym. Od 15.00 dostępne będą atrakcje dla dzieci, w programie znalazły się też występy: mażoretek Seniorita, zespołów Biedronki i Dobrzenianki, grupy cyrkowej Cudaki, Markusa z Heidelbergu i orkiestry dętej OSP Dobrzeń Wielki. Na 18.30 zaplanowano zaś licytację tortu, a do 22.00 potrwa zabawa z DJ Sandrą.

Boże Ciało to potoczna nazwa Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Jest to ruchome święto ku czci Najświętszego Sakramentu, które wypada zawsze w czwartek – 60 dni po Wielkanocy. Kolejna taka uroczystość czeka wiernych 19 czerwca 2025 roku.

fot. Tomasz Chabior

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

W dziennikarstwie od 9 lat, w fotografii o rok krócej. Miłośnik narciarstwa, karate i siatkówki, spośród których nie uprawia tylko trzeciej z dyscyplin. Przez całe życie poświęca się sportowi, choć w Opowiecie.info zajmuje się też innymi tematami. W wolnym czasie fotografuje krajobrazy, szczególnie podczas podróży, które tak bardzo kocha.