Pierwsze z nich powstały tysiące lat temu. Tajemnicze, edukacyjne czy relaksacyjne, najczęściej niosące pouczenie na przyszłość. 26 lutego obchodzimy m.in. Dzień Opowiadania Bajek. 

Bajka to krótki utwór literacki, który zawiera morał – pouczenie. Wyróżniamy wiele rodzajów bajek, ale tak naprawdę wszystkie z nich mają służyć moralnej nauce. Tak, by w swojej prostej formule przekazać prawdy dotyczące funkcjonowania naszego świata i społeczeństwa.

Kiedyś bajki opowiadano przy ogniskach i zdarzało się, że miały one w sobie odrobinę prawdy, ponieważ niektóre z nich powstawały na podstawie rzeczywistych historii ludzi. Inne bajki to mity i legendy, często opowiadające o wielkiej odwadze. W średniowieczu zaś zaczęły pojawiać się wróżki i elfy, które dodatkowo urozmaicały bajkową fabułę.

Charakterystyczną cechą bajki jest też alegoria, która przedstawia przenośnie znaczenie danych sytuacji czy zachowań. Często zwierzęta  są tam odwierciedleniem ludzkich cech, przez to przekaz bajki pozostaje dla nas uniwersalny.

Czytanie bajek to nie tylko wspaniała metoda spędzenia wolnego czasu. Bajki pomagają lepiej zrozumieć otaczającą nas rzeczywistość, rozwijają i poszerzają horyzonty. Warto więc, aby bajkami interesowały się nie tylko dzieci, lecz także osoby dorosłe.

Miłego Świętowania!

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Studentka Public Relations na Uniwersytecie Opolskim. Interesuje się muzyką, chętnie czyta książki rozwojowe. Wolny czas spędza również na macie, ćwicząc jogę.