Rocznica wybuchu wojny na Ukrainie to doskonała okazja, by zapowiedzieć zbliżający się koncert o pokoju w Pokoju. Jego współorganizatorem jest Stowarzyszenie Pokój.

– Pokój, to jedyna w Polsce i chyba jedyna w Europie miejscowość i gmina o tej nazwie – zapewnia przewodniczący SPP Pokój, radny sejmiku województwa opolskiego Hubert Kołodziej. – Od chwili powstania w XVIII wieku nazwie miejscowości Carlsruhe towarzyszyła nazwa polskojęzyczna: Pokoj lub Pokojowo – opowiada.

Unikatowe założenie urbanistyczne, wspaniały park, przyroda, kościoły, kontynuowane tradycje ekumeniczne i muzyczne wyróżniają miejscowość, a jej nazwa i historia zobowiązują do działań na rzecz pokoju.

– W odnawianym parku mamy dwa wspaniałe zabytki z XVIII i XIX wieku upamiętniające działania miejscowych książąt z rodu Wirttemergów na rzecz pokoju w Europie – przypomina Kołodziej. – Uczestniczyli między innymi w podpisaniu Konwencji dzierżoniowskiej znanej także pod nazwa Konwencji z Reichenbach, układu podpisanego 27 lipca 1790 roku między Austrią a Prusami, ratyfikowanego później 2 sierpnia w Wiedniu, 5 sierpnia w Berlinie. Traktat zagwarantowany został przez Jerzego III, króla Wielkiej Brytanii i Stany Generalne Holandii, a zakładał, że między Austrią a Turcją nastąpi zawieszenie broni w wojnie austriacko-tureckiej oraz pokojowe rozwiązanie konfliktu. Ponadto Austria miała wstrzymać pomoc militarną dla Rosji w przypadku dalszego prowadzenia wojny rosyjsko-tureckiej.

– To będzie bardzo szczególne wydarzenie modlitewno-artystyczno-muzyczne – wyjaśnia Kołodziej. – To do czego przywykliśmy po drugiej wojnie światowej znikło wraz z inwazją Rosji na Ukrainę. Przywykliśmy od kilkuKoncert „W Pokoju o pokoju” pokoleń  do pokoju – przynajmniej w Europie. – To poczucie bezpieczeństwa niestety legło w gruzach.

Wraz z władzami gminy i miejscowym ośrodkiem kultury i proboszczami – ewangelickim i katolickim, Stowarzyszenie Pożytku Publicznego Pokój postanowiło zorganizować nabożeństwo ekumeniczne w intencji pokoju ze specjalną oprawa muzyczną organową Huberta Prochoty i Zespołu Instrumentów Dętych Państwowej Szkoły Muzyczne  im. Fryderyka Chopina w Opolu, a także  koncert „O pokoju w Pokoju”.  Wystąpią: znakomity zespół Cantores Minores Wratislavienses, Maria Niedźwiedzka – pozytyw organowy a wszystko pod dyrekcją Piotra Karpety.

Wrocławscy kameraliści zaprezentują  Wojciecha Kilara  Missa pro pace (Msza o pokój) i Norberta Blacha „Wołanie o pokój”.

Koncert odbędzie się 5 marca o godzinie 17.00 w kościele katolickim pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego. Patronat nad wydarzeniem objęli bp Andrzej Czaja, ordynariusz diecezji opolskiej,  Marian Niemiec – biskup diecezji katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce, marszałek Andrzej Buła i przewodniczący sejmiku województwa opolskiego Rafał Bartek.

Fot. melonik

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.