Konsulat Republiki Federalnej Niemiec w Opolu 9 lipca obchodzi 30-lecie swojego istnienia w mieście wojewódzkim. Fundamentem do jego powstania były nie tylko zmiany polityczne po roku 1989, lecz w głównej mierze polsko-niemiecki traktat o przyjaźni i normalizacja stosunków pomiędzy narodami.
Konsulat Niemiec w Opolu to placówka, która została utworzona w 1992 roku dzięki zabiegom struktur mniejszościowych o utworzenie przedstawicielstwa dyplomatycznego, którego zadaniem było reprezentowanie interesów obywateli Niemiec, a także członków mniejszości. Ówczesne władze przychylnie ustosunkowały się do pomysłu i przyczyniły się do pomyślnego zwieńczenia przedsięwzięcia.
Priorytetami działalności Konsulatu są po dziś dzień wspieranie działań struktur mniejszościowych w regionie, wsparcie Niemców mieszkających w Polsce w ubieganiu się niemieckie dokumenty tożsamości a także dbałość o sprawy konsularno-prawne i gospodarcze.
Ideą nadrzędną stało się propagowanie kultury języka i tradycji niemieckiej w regionie. Podstawową działalność placówki poszerzają także nowatorskie pomysły jak tradycyjny już Letni Grill, Koncert Noworoczny czy Stół Gospodarczy. Realizacja tych pomysłów ma swój przyczynek do pokonywania barier i budowania pomostów co doskonale implikuje współzrozumienie i zbliżanie się społeczeństwa.
Działalność Konsulatu w Opolu na przestrzeni ostatnich dekad pozwoliła w pewnym stopniu zneutralizować uprzedzenia do Niemców. Dziś palcówka cieszy się uznaniem i poważaniem wśród mieszkańców regionu, którzy niejednokrotnie nazywają ją opolską ambasadą.