O historii, kontekstach kulturowych i wyrobach Zakładów Przemysłu Bawełnianego „Frotex” w Prudniku oraz o teraźniejszości tego miejsca opowiedzą Janusz Stolarczyk, Zbigniew Cwynar oraz Wojciech Brzeszczak.

Spotkanie pod znamiennym tytułem „Była kiedyś fabryka…” odbędzie w już w sobotę (12 lutego) o godz. 16.00 w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu.

O historii, kontekstach kulturowych i wyrobach Zakładów Przemysłu Bawełnianego „Frotex” (dawniej S. Fränkel Tischzeug- & Leinwand-Fabrik) w Prudniku oraz o teraźniejszości tego miejsca rozmawiać będą:

Janusz Stolarczyk – badacz historii lokalnej (Muzeum Ziemi Prudnickiej), Zbigniew Cwynar – dawny projektant ZPB „Frotex” (Muzeum Ziemi Prudnickiej) oraz Wojciech Brzeszczak autor wystawy fotografii „Obiekty (Frotex 2021)” prezentowanej w Galerii Aneks.

„Była kiedyś fabryka…”

Zakłady Przemysłu Bawełnianego „Frotex” to dawniej S. Fränkel Tischzeug & Leinwand Fabrik. Fabryka włókiennicza była czynna w Prudniku od 1845 roku. W okresie niemieckim własność prywatna Samuela Fränkla, a później jego spadkobierców, którym w 1938 roku na mocy ustaw norymberskich odebrano majątek.

Po zakończeniu II wojny światowej, kiedy Prudnik znalazł się w granicach Polski zakłady znacjonalizowano, a w 1965 r. nadano im nazwę Zakłady Przemysłu Bawełnianego „Frotex” im. Powstańców Śląskich. Po reformie ustrojowej, zakłady objęto programem prywatyzacji. W 2010 roku prezes „Frotexu” złożył wniosek o upadłość. Proces ostatecznej likwidacji fabryki zakończył się w lipcu 2014 roku.

W czasach Samuela Fränkla była to jedna z największych fabryk lnu na świecie. W okresie powojennym ZPB „Frotex” były znane przede wszystkim jako największy polski producent ręczników frotowych.

Fot. Wojciech Brzeszczak

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Jeden komentarz

Skomentuj

O Autorze