Centrum Dialogu Obywatelskiego po przenosinach z ul. Koraszewskiego funkcjonuje już w zrewitalizowanej, zabytkowej kamienicy przy ul. Damrota w Opolu. Uroczyste otwarcie odbyło się w czwartek (8 sierpnia). 

Centrum Dialogu Obywatelskiego – „dom” społeczników – już otwarte [WIDEO, ZDJĘCIA]

Remont zaniedbanego budynku przy rogu ulic Damrota i Krakowskiej był częścią rewitalizacji centrum Opola. Po kompleksowym remoncie mieści się tu siedziba Centrum Dialogu Obywatelskiego, która ma się stać miejscem spotkań i działań dla organizacji pozarządowych.

Centrum Dialogu Obywatelskiego – „dom” społeczników – już otwarte [WIDEO, ZDJĘCIA]

Dorota Piechowicz-Witoń, naczelnik Centrum Dialogu Obywatelskiego

– Wchodzimy tu z ogromną nadzieją i otwartością na współpracę z sektorem obywatelskim – mówi Dorota Piechowicz-Witoń, naczelnik Centrum Dialogu Obywatelskiego.

Dwie sale konferencyjne – dla wszystkich mieszkańców

– Mamy teraz dużo więcej miejsca. Komfort pracy zapewniają m.in. pomieszczenia biurowe i dwie sale konferencyjne, z których bezpłatnie korzystać mogą wszystkie organizacje, grupy nieformalne, rady dzielnic i wszyscy, którzy chcą zaproponować coś aktywnego mieszkańcom.

CZYTAJ: Rumcajs już na Bolko. Pracownicy Tauronu pomagają jeżom [WIDEO, ZDJĘCIA]

Budynek ma cztery piętra. Na pierwszym mieści się kompleks konferencyjny, na drugim siedziba CDO, trzecie zostanie całkowicie oddane do dyspozycji organizacji pozarządowych, a na czwartym stworzono otwartą już w czerwcu – Izbę Pamięci Solidarności.

Obiekt został przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, ma też windę – wejście do platformy jest niedaleko wejścia głównego.

Centrum Dialogu Obywatelskiego. Czym się zajmuje?

CDO składa się z dwóch referatów: organizacji pozarządowych i rad dzielnic, których od niedawna jest 13 (wcześniej 29). Pracuje w nim 13 osób, stażyści i wolontariusze.

W kamienicy przy Damrota rozstrzygane będą sprawy związane m.in. z Budżetem Obywatelskim, Inicjatywą Lokalną, radami dzielnic czy konsultacjami społecznymi.

– Za sprawą windy dla niepełnosprawnych, to miejsce przyjazne wszystkim – mówi Rafał Mościcki, społecznik, prezes Stowarzyszenia Opolskie Lamy. – Z radością będę się tu pokazywał ze wszystkimi pomysłami i projektami.

CZYTAJ: Budżet Obywatelski Opola 2020. Ponad 5 mln zł na pomysły opolan. Kto dostanie najwięcej?

– Z otwarciem tego budynku, rozpoczynamy nowy rozdział w historii ulicy Krakowskiej. Chciałbym aby to miejsce było domem społeczników, aby mogli się tu rozwinąć, znaleźć słowa wsparcia, gdy przyjdą dzielić się swoją inicjatywą – mówił Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola.

– Kamienica stała pusta i zaniedbana. Dzięki pieniądzom z Regionalnego Programu Operacyjnego udało się obronić zabytkowy charakter Krakowskiej. Zdobyliśmy na to ok. 8 mln zł, a wkład miasta wyniósł 15 procent.

Prezydent przyznał również, że dotychczasowa siedziba CDO na ul. Koraszewskiego, wciąż będzie wynajmowana. – To świetne miejsce, blisko Rynku, łatwo nam koordynować pracę. Trafi tam inny wydział, ale o szczegółach będziemy mówić.

CDO czynne jest od poniedziałku do środy w godz. 7.30-15.30, w czwartek w godz. 7.30-17.00, a w piątek w godz. 7.30-14.00.

Fot. Anna Konopka

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarka, redaktor wydania miesięcznika Opowiecie.info. Wcześniej związana przez 10 lat z Nową Trybuną Opolską w Opolu. Pisze o tym, czym żyje miasto, z naciskiem na kulturę. Fanka artystów i muzyków, brzmień pod każdą postacią oraz twórczych inicjatyw. Lubi dużo rozmawiać. W wolnym czasie jeździ na koncerty i festiwale, czyta książki i ogląda filmy – dość często o mafii.