Piknik „Opolskie gościnne” w bierkowickim skansenie, już po raz drugi organizowany przez Centrum Integracji Cudzoziemców w Opolu jest okazją  do podsumowania dotychczasowej działalności CIC.

Centrum planowano na czas pokoju i dedykowane było po prostu: cudzoziemcom zamieszkującym Opolszczyznę a pochodzącym spoza Unii Europejskiej.  Pracownicy CIC dostosowali ofertę do nowej dramatycznej sytuacji –  oferując wsparcie dla uchodźców z Ukrainy w organizacji życia w naszym regionie, pomagając w odnalezieniu się w realiach naszego systemu prawno-ustrojowego, szczególnie ubezpieczeń społecznych, ochrony zdrowia, edukacji.

Maciej Kalski, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy zapraszając wszystkich na piknik zwraca uwagę na wielokulturowość naszego regionu, której cudzoziemcy korzystający z usług CIC mają swój udział.  – Centrum działa już prawie półtora roku – mówi. – W ubiegłym roku dominowali wśród nich uchodźcy wojenni z Ukrainy. Teraz te osoby chcą się lepiej zaaklimatyzować. Ale mamy coraz liczniejszą grupę Białorusinów. Są także Gruzini i Ormianie, a także osoby z dalekiej Azji, z Indii, Pakistanu, Sri Lanki, z północnej Afryki, z Ameryki Łacińskiej – wylicza Kalski.

– Pracownicy CIC, czują się potrzebni tym ludziom, którzy się do nas zwracają – mówi Anna Rawska, kierowniczka Centrum. – Bardzo dużo dobrego udało nam się zrobić – widać to nie tylko w naszych statystykach ale i w coraz większym zainteresowaniu jakim cieszy się Centrum.

Podsumowanie (od marca 2022 r. do lipca 2023 r. włącznie):

Uczestnicy którzy podpisali deklarację przystąpienia do projektu CIC : 1300 osób cudzoziemców, 309 to dzieci,                 983 – osoby dorosłe.
Porady psychologa – 111
Porady prawne – 364
Przetłumaczone przysięgle strony – około 1 400
Porady doradcy zawodowego – 115
Liczba osób biorących udział w kursach języka polskiego – 285 dorosłych oraz 50 dzieci;
Liczba osób biorących udział w kursach języka polskiego medycznego – 80;
Liczba osób biorących udział w kursach adaptacyjnych – 170 os; (w tym  50 osób już skończyło kurs w roku 2023).

– Te liczby, choć są imponujące, to nie jest wszystko – zapewnia Rawska. – To są statystyki działań, na które prowadzimy dokumenty i są ewidencjonowane. Natomiast przypadków nieodnotowanych – jak choćby pytania telefoniczne czy mailowe nie znajdują w nich odzwierciedlenia, a jest ich coraz więcej. Są też osoby, które nie chcą, by ich obecność została w jakiś sposób udokumentowana – z różnych powodów – dodaje.

Wicemarszałek Zuzanna Donath-Kasiuara – niejako matka chrzestna CIC – także przyłącza się do zaproszenia na piknik, ale także do pozostania na Opolszczyźnie. – Mamy nadzieje, że osoby, które tutaj przyjechały dzięki naszej pomocy i naszej otwartości, znajda u nas  swoje miejsce na ziemi, będą tutaj nie tylko przez chwile chcieli być, pracować i mieszkać, ale zobaczą, że tutaj można zostać na stałe – mówi na konferencji prasowej.

Potrzeby cudzoziemców, ale i nas – Opolan ewoluują. Cudzoziemcy (naturalną koleją rzeczy – głównie Ukraińcy, ale i osoby innych narodowości) zamieszkujący region – to szansa dla opolskiego rynku pracy. W 2022 roku w naszym województwie wydano ponad 55 tys. różnego typu zezwoleń na pracę dla cudzoziemców i zwykle osoby też podejmują prace na stanowiskach mało atrakcyjnych dla Polaków. Ponadto są szansą choć częściowego uzupełnienia luk w zawodach deficytowych, np. medycznych.

Dlatego Centrum Integracji Cudzoziemców w ramach Programu Regionalnego, Fundusze Europejskie dla Opolskiego 2021-2027, odpowiadając na potrzeby rynku będzie poszerzać swoją dotychczasowa ofertę o:

• działania związane z aktywizacją zawodową cudzoziemców.
• pośrednictwo pracy i szkolenia zawodowe oraz szkolenia językowe branżowe, które będą dostosowane do bieżącego zapotrzebowania opolskiego rynku pracy.
• wsparcie organizacji pozarządowych (ngo), jak również przedstawicieli innych instytucji zajmujących się wsparciem cudzoziemców. Przygotujemy dla nich ofertę szkoleniową z zakresu merytorycznego, jaki zgłaszać będą poszczególne podmioty.
• Mobilne Punkty informacyjne – Centrum Integracji Cudzoziemców pojawi się tez w innych – niż Opole – miejscowościach. Planujemy wyjazdowe, mobilne punkty informacyjne adresowane do cudzoziemców mieszkających w każdym z powiatów.
• ścisła współpraca z przedstawicielami poszczególnych powiatów, urzędów i ngos-ów, a także przedsiębiorców oraz przedstawicieli cudzoziemców
• kampania świadomościowa

I jeszcze jedno zaproszenie na piknik. Dyrektor Muzeum Wsi Opolskiej Jarosław Gałęza z dużą radością współorganizuje i gości już po raz drugi tę imprezę.

2 września 2023 r, godz. 12.00- 18.00.

W Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu-Bierkowicach (ul. Wrocławska 174) w scenerii skansenu w Bierkowcach odbędzię się druga edycja międzynarodowego pikniku „Opolskie gościnne”. Jego hasło: Siła różnorodności. Z regionalnymi tradycjami i kulturą zetkną się zwyczaje charakterystyczne dla krajów spoza UE. Opolanie i cudzoziemscy mieszkańcy regionu spędzą wspólnie i rodzinnie czas.

Przygotowaliśmy kilka stref: warsztatową, kulinarną, zabaw oraz na artystyczną (scena).
• Na scenie m.in.: Ethnica-Art., Mażoretki Prószków, Zespół Pieśni i Tańca Opole, Yullia Psiuk, Studio Działań Kreatywnych w Opolu.
• Warsztaty m.in.: gra na bębnach, origami, gry planszowe z różnych stron świata
• Smaki świata: kuchnia azjatycka, indyjska, meksykańska gruzińska, ukraińska i polska
• Dla dzieci m.in.: dmuchańce, bańki mydlane, plecenie warkoczy i inne
• Stoiska partnerskie: NFZ, Dentobus i inne

Gwiazdą wydarzenia będzie Jędrzej Skiba z zespołem, finalista The Voice of Poland.

Centrum Integracji Cudzoziemców podsumowuje i zaprasza na piknik

Fot. kapitan

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.