Poseł Nowoczesnej Witold Zembaczyński nie tylko żąda od Pawła Kukiza zwrotu pieniędzy. Złożył dziś także w jego sprawie zawiadomienie do prokuratury i do Generalnego Inspektora Informacji Finansowej.

– W oparciu o zgromadzone materiały i pisma, które przygotowałem powiem wprost: panie pośle Pawle Kukiz, proszę oddać 4,3 mln złotych z pieniędzy podatników i proszę również oddać Jedynkę z opolskiej listy PiS – tak rozpoczął dzisiejsza konferencję prasowa Witold Zembaczyński zwracając się bezpośrednio do Pawła Kukiza, który na minutę przed rozpoczęciem konferencji pojawił się w biurze poselskim Zembaczyńskiego.

Decyzją z 10 lutego 2023 roku Prezes Rady Ministrów przekazał ok. 4,3 mln zł fundacji Potrafisz Polsko!, powiązanej z Pawłem Kukizem, na realizację zadania „Instytut Demokracji Bezpośredniej”. W podobnym czasie dofinansowanie otrzymały dwie inne organizacje. Środki zostały przekazane z rezerwy ogólnej budżetu państwa na podstawie Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 lutego 2017 roku w sprawie dysponowania rezerwą ogólną budżetu państwa.

Jak stwierdził Cezary Tomczyk w Kopce nad i 11.04.2023: To nie jest tak, że Paweł Kukiz dostał 4 miliony zł, ponad, w jakimś konkursie i był jedną z fundacji. Nawet jedną z fundacji. To była osobista decyzja premiera Morawieckiego, który dał mu pieniądze z rezerwy budżetowej Prezesa Rady Ministrów. Poza jakąkolwiek procedurą i jakimkolwiek konkursem.

Co ciekawe także Solidarna Polska wezwała jeszcze w kwietniu Pawła Kukiza do zwrotu dotacji przyznanej związanej z nim fundacji „Potrafisz Polsko!”.

– Zadałem sobie ten trud, żeby pojechać pod wskazany w KRS  adres fundacji, która otrzymała tę dotację – kontynuował Zembaczyński i zademonstrował filmik z poszukiwań fundacji. Jak stwierdził nikt o fundacji tam nie słyszał.

– Wracając do tej politycznej łapówki w wysokości 4,3 mln , które fundacja związana z Pawłem Kukizem otrzymała od premiera: w warunkach normalnego funkcjonowania i obrotu gospodarczego wszystkie transakcje oparte na środkach publicznych muszą być opatrzone wiedzą kto jest kontrahentem. W związku z powyższym przygotowałem zawiadomienie do Generalnego Inspektora Informacji Finansowej, w którym podkreślam ustalony przeze mnie stan faktyczny. Zgodnie z KRS fundacja powinna funkcjonować w Lewinie Brzeskim pod wskazanym adresem, ale nikt tam o niej nie słyszał.

Dalsze poszukiwania Zembaczyńskiego nie dały żadnych rezultatów – fundacja pozostaje widmem.

– Muszę zawiadomić prokuraturę o zaistniałym fakcie, w związku z tym, że fundacja nie posiada rzeczywistej siedziby i w mojej ocenie możemy mieć podejrzenia, że dochodzi tutaj do jakiegoś czynu, który jest niezgodny z prawem – tłumaczył Zembaczyński

Paweł Kukiz usiłował się tłumaczyć, powołał się między innymi na fakt, że jest Kawalerem Orderu Uśmiechu – nie zaprzeczył jednak, że dane które figurują w  Krajowym Rejestrze Sądowym są nieprawdziwe

Zembaczyński wręczył asystentowi Pawła Kukiza obydwa pisma i ponownie zażądał od Pawła Kukiza zwrotu pieniędzy podatników.

Pełna relacja filmowa z wizyty Pawła Kukiza u Witolda Zembaczyńskiego

Fot. Kapitan

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.