– 1 maja 2004 roku, po wielu latach starań, Polska została pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej. Dla większości Polek i Polaków był to jeden z najpiękniejszych dni w wolnej Polsce. Nasze marzenia i aspiracje dołączenia do wolnego, kolorowego i bezpiecznego świata wreszcie stały się faktem! – mówiła szefowa opolskiego KOD Małgorzata Besz-Janicka podczas Spaceru Europejskiego w Opolu, który ze względów oczywistych miał kameralny charakter.

– My, Opolanki i Opolanie, jesteśmy częścią europejskiej wspólnoty i nie damy sobie odebrać tej dumy i radości wspólnego świętowania, szczególnie w tym dniu – mówiła Besz-Janicka. – Pomimo, że wymagało to od nas wszystkich wiele wysiłku i pracy, Polska dokonała wielkiego skoku cywilizacyjnego, a przed Polkami i Polakami otworzył się świat i mnóstwo możliwości. Jako państwo, staliśmy się stabilnym i liczącym się elementem i partnerem wolnego świata. Niestety, lata rządów PiS w dużej mierze marnują spełnione marzenia i wysiłek całego pokolenia, niszczą naszą pozycję w UE, depczą europejskie wartości i kierują nasz kraj w stronę polexitu. Ale my wciąż mamy w pamięci, czym jest dla Polski Unia Europejska, co znaczy dla każdej i każdego z nas, a także dla naszego pięknego miasta. Dlatego świętujmy i cieszmy się wspólną Europą, na przekór tym, którzy jej się boją, nienawidzą i obrażają. Cieszmy się i bądźmy uważni, bo tylko dzięki naszej solidarności i determinacji mamy szansę tej wspólnej Europy nie stracić!

 – PiS sprawiło, że nasze losy toczą się w takim kierunku, że drżymy teraz aby politycy nie wyprowadzili nas z Unii Europejskiej – tłumaczyła Barbara Skórzewska. – Będziemy przeciwstawiać się takim zakusom. Chcemy być w Unii Europejskiej. I jesteśmy. Opole jest europejskie, Polska jest europejska! – mówiła Skórzewska.
Polska Fundacja im. Roberta Schumana przygotowała zestaw 15 korzyści które wynikają z członkostwa w Unii Europejskiej.
  1. 70 lat pokoju – od powstania UE na jej terytorium nie było żadnej wojny.
  2. Brak barier handlowych – wolny i sprawiedliwy handel w obrębie Wspólnoty.
  3. Unijne programy edukacyjne zapewniają możliwość odbycia studiów, szkoleń, stażu czy wolontariatu w krajach członkowskich i partnerskich w całej Europie.
  4. Europa silna w świecie. Unia Europejska, obok Chin i Stanów Zjednoczonych, jest jedną z trzech największych światowych potęg handlowych.
  5. Infrastruktura – Polacy mogą zobaczyć pozytywne wpływy projektów unijnych niemalże na każdym kroku. Modernizacja i rozwój infrastruktury w Polsce doprowadziły do gwałtownego rozwoju i szeregu zmian ekonomicznych, społecznych oraz ekologicznych zarówno w sektorze transportu, jak i w całej gospodarce.
  6. Jakość żywności – na każdym etapie przeprowadzane są rygorystyczne kontrole, a żywność spoza UE musi spełniać te same normy co żywność produkowana na terenie Unii.
  7. Ochrona praw człowieka
  8. Ochrona praw konsumenta – prawo unijne chroni konsumentów niezależnie od tego, w którym kraju członkowskim przebywają, a zakupy możemy robić, gdzie chcemy i kiedy chcemy bez obaw o cło lub dodatkowy podatek.
  9. Ochrona środowiska – w Polsce jednym z najbardziej rozpoznawalnych działań w tym obszarze jest program Natura 2000 – tereny nim objęte zajmują dziś prawie 1/5 powierzchni lądowej naszego kraju.
  10. Otwarte granice – przestrzeń bez granic wewnętrznych, podróże bez ograniczeń i możliwość poznawania innych kultur czy zwyczajów.
  11. Pomoc humanitarna – zgodnie z wartościami stanowiącymi fundament Unii, pomoc humanitarna oferowana jest wszystkim, niezależnie od ich narodowości, wyznania, płci czy pochodzenia etnicznego.
  12. Rozwój małych i średnich przedsiębiorstw – Unia Europejska wprowadziła szereg programów, takich jak Small Business Act, „Horyzont 2020″ oraz COSME, które wspierają małe i średnie przedsiębiorstwa.
  13. Równość płci – równouprawnienie kobiet i mężczyzn znajduje odzwierciedlenie w wielu unijnych działaniach i przepisach.
  14. Wsparcie rolnictwa – Polska jest obecnie siódmym największym eksporterem żywności w UE.
  15. Wzmocnienie praw zatrudnionych – zgodnie z zasadami jednolitego rynku państwa członkowskie konkurują ze sobą w sposób uczciwy, bez obniżania standardów prawa pracy.

Fot. melonik

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.