Obowiązkowe szczepienia dla dzieci korzystających z publicznych żłobków – projekt uchwały w tej sprawie złożyli dziś radni Koalicji Obywatelskiej. Rodzice chętnych zobowiązani będą do przedstawiania aktualnej karty szczepień podczas rekrutacji do publicznych żłobków.
– Z roku na rok w Polsce lawinowo wzrasta liczba nieszczepionych dzieci- mówi radny Przemysław Pytlik. -Jedną z głównych przyczyn tego zjawiska jest prawdopodobnie coraz silniejsza aktywność ruchów antyszczepionkowych. Jaki może być tego efekt? Powrót do Polski chorób, o których już dawno zapomnieliśmy. Statystyki wyglądają alarmująco – w ciągu ostatnich lat liczba nieszczepionych dzieci wzrosła, a wraz z nią – liczba przypadków chorób zakaźnych. W roku 2017 odnotowano 30090 przypadków uchyleń od obowiązkowych szczepień, w roku 2018 40342 przypadki a w pierwszym kwartale 2019 roku 42239 – wylicza Pytlik.
Liczba osób uchylających się od obowiązku szczepień bezpośrednio wpływania poziom wyszczepialności w całym kraj. Jest to bezpośrednią przyczyną powrotu chorób zakaźnych, które w ostatnich latach występowały sporadycznie. W związku ze spadkiem wyszczepialności możemy zaobserwować znaczny wzrost potwierdzonych przypadków zachorowań na odrę – 2017 rok – 63, 2018 rok – 339 przypadki.
– W celu zapewnienia bezpieczeństwa zdrowia oraz życia dzieci konieczne są regulacje prawne, które swoim działaniem nie będą ukierunkowane na karanie za niedopełnienie obowiązku, ale wręcz przeciwnie, stanowić będą formę nagrody za przestrzeganie obowiązujących przepisów. dodaje radna Barbara Kamińska. – W przypadku niniejszej uchwały będzie to możliwość skorzystania z publicznego żłobka
na terenie Opola. Dla porównania z innymi państwami UE: w Niemczech szczepienia
są dobrowolne, ale jeśli rodzice odmówią spotkania z lekarzem w tej sprawie przed posłaniem dzieci do przedszkola będą ukarani grzywną do 2500 euro. Przedszkola mają obowiązek przekazywania władzom informacji o rodzinach odmawiających szczepienia dzieci. Dyrektorzy przedszkoli mogą odmówić przyjmowania dzieci bez dokumentu potwierdzającego szczepienia. W Australii rodzice, którzy nie zgadzają się na szczepienia z przyczyn pozamedycznych (światopogląd na przykład) tracą prawa do świadczeń wypłacanych na dzieci. W Kanadzie brak szczepień oznacza ograniczenie dostępu dzieci do szkół i przedszkoli.
Uchwała ta nie przewiduje, by podobnym obowiązek dotyczył również dzieci przyjmowane do publicznych przedszkoli. – To formalnie trudniejsza sprawa – wyjaśnia radny Przemysław Pospieszyński.
Fot. kapitan