15 sierpnia w kościele katolickim obchodzone jest święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Wierni święcą w tym dniu bukiety złożone z ziół i kwiatów.

W Święto Matki Boskiej Zielnej wierni dziękują za plony z danego roku. Uroczystość Wniebowzięcia ma już swój początek w V wieku. Wedle dogmatu z 1950 r. Maryja po zakończeniu ziemskiego życia została z ciałem i duszą wzięta do nieba. W miejscu, w którym leżała, miały pojawić się kwiaty. 15 sierpnia w kalendarzu kościoła katolickiego jest dniem, kiedy wierni zobowiązani są do uczestnictwa w mszy świętej. Wniebowzięcie jest świętem nakazanym.

Największe obchody mają miejsce w Kalwarii Zebrzydowskiej. Odbywają się tam inscenizacje przedstawiające moment zaśnięcia Maryi oraz jej późniejsze Wniebowzięcie. Podobne sceny prezentowane są w Kalwarii Pacławskiej na Podkarpaciu. Setki pielgrzymowiczów udaje się w tym dniu na Jasną Górę, aby tam uczcić Maryję Królową Polski.

W kościele powszednim uroczystość Matki Boskiej Zielnej obchodzona jest bardzo kwieciście. Wierni święcą wówczas bukiety kwiatów i ziół. W bukietach znajdują się ostatnie kłosy z pól, zioła, kwiaty, trawy, lecznicze rośliny, a także gałązki drzew z owocami. Wśród najpopularniejszych roślin znajdują się: nawłoć, słonecznik, mięta, zboża, wrotycz, rozmaryn, krwawnik, lubczyk, melisa, szałwia, jeżówka, lawenda. Wiązanka w zależności od regionu ma różne nazwy: ziele, ograbka, rózga, kępka lub bukiet.

Matki Boskiej Zielnej

© Marcin Luszczyk

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Zawsze Pewnie, Zawsze Konkretnie