Zarząd Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce w pełni solidaryzuje się z dziećmi polskimi na Białorusi, które władze białoruskie zamierzają poddać rusyfikacji, drastycznie obniżając liczbę godzin nauki języka polskiego w szkołach polskich i wprowadzając w nich, jako język nauczania, białoruski lub rosyjski w miejsce polskiego.
Na Białorusi są dwie polskie szkoły. W szkole w Grodnie uczy się około 620 uczniów, w Wołkowysku – 250. Od marca ubiegłego roku roku prowadzona jest likwidacja oświaty dla mniejszości polskiej, która dotychczas dotykała w największym stopniu szkolnictwo społeczne. Teraz nauczanie w języku polskim ma zostać zlikwidowane również w obu państwowych szkołach polskojęzycznych – w szkole nr 36 Grodnie i w szkole nr 8 Wołkowysku. Zlikwidowane będą też klasy polskie w szkole nr 9 w Brześciu.
Zarówno szkoła w Grodnie jak i w Wołkowysku zostały wybudowane w latach 90. ze środków budżetowych z Polski i przekazane władzom miejscowym. Zgodnie z umową, szkoły miały służyć mniejszości polskiej. Językiem nauczania miał być język polski.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało oświadczenie w którym czytamy:
„Likwidacja tych ośrodków dla mniejszości polskiej jest nie tylko złamaniem umów zawartych między fundatorem a władzami lokalnymi. Działanie to jest sprzeczne z umowami i zobowiązaniami międzynarodowymi Białorusi, godzi bowiem w niezbywalne prawo mniejszości polskiej do zachowania tożsamości kulturowej oraz nauki języka narodowego i w języku narodowym.”
Zarząd Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce potępił w swym stanowisku działania białoruskich władz, mając na uwadze, że podobne działania podejmowane są także w Polsce.
„Stając po stronie Polaków na Białorusi wzywamy władze obydwu krajów do rezygnacji z zapowiedzianych kroków, pogarszających oświatę dostępną dla Polaków na Białorusi i Niemców w Polsce i uważamy, że w obydwu krajach jeszcze jest czas na to, by bez szkody dla systemu to uczynić.”
” Działanie to jest sprzeczne z umowami i zobowiązaniami międzynarodowymi Białorusi, godzi bowiem w niezbywalne prawo mniejszości polskiej do zachowania tożsamości kulturowej oraz nauki języka narodowego i w języku narodowym” czytamy także w oświadczeniu MSZ.
Oto pełny tekst Stanowiska ZNSSK.