Henryk Cebula, Maciej Trzepałka (Polska) i Konstantin Kazanchev (Ukraina) zdobyli nagrody główne. Nagroda Specjalna Dyrektora Muzeum Karykatury im. E. Lipińskiego w Warszawie trafiła do Sławomira Łuczyńskiego (Polska).
Mieszkańcy Niemodlina dumni są, że to u nich odbywa się ten konkurs. Tłumnie przybyli na galę podczas której wręczono laureatom nagrody.
Tematem przewodnim konkursu i inspiracją dla rysowników z całego świata są ryby – szczególnie karp, wędkarze, połowy – widziane przez pryzmat różnych narodowości, kultur oraz technik artystycznych. Na konkurs wpływają prace z kilkudziesięciu krajów, a jego nazwa nawiązuje do licznych stawów hodowlanych, z których od XVI w. słynie Niemodlin. Biorą w nim udział wybitni artyści tego gatunku, zarówno krajowi, jak i zagraniczni. Laureatami poprzednich „Karpików” byli m.in.: Witold Mysyrowicz, Krzysztof Toboła, Sławomir Łuczyński, Jurij Kosobukin, Vladimir Kazanevsky, Andrzej Graniak, Henryk Cebula, Mihai Ignat, Jacek Lanckorońki, Ivana Vlackowa, Zbigniew Woźniak i Paweł Kuczyński. Podczas pierwszej edycji (w 2003 roku) w konkursie wzięło udział 54 rysowników, a na konkurs wpłynęły 104 prace. W ciągu 19 lat udział wzięło ponad półtora tysiąca rysowników z 70 krajów. Nadesłali prawie cztery tysiące prac, nawet z tak odległych krajów jak Birma, Iran, Nigeria, Indie.
Ośrodek Kultury jest wydawcą okolicznościowego katalogu pokonkursowego prezentującego zwycięskie i najciekawsze prace pochodzące z bieżącej edycji konkursu. Jego stałym elementem jest wkładka katalogowa zawierająca przepisy potraw rybnych w języku polskim, czeskim i angielskim. Poprzez wydanie i rozesłanie pamiątkowego katalogu pokonkursowego wzmocnił się udział Polski w międzynarodowym obiegu sztuki współczesnej.
Nagrody Marszałka Województwa Opolskiego trafiły do Bartłomieja Belniaka, Emila Idzikowskiego i Dariusza Dąbrowskiego a Nagroda Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Oddział w Opolu do Piotra Opałki (wszyscy z Polski), zaś wyróżnienia honorowe i dyplomy powędrowały do Dariusza Pietrzaka (Polska), Janka Janowskiego (Polska), Jirzego Srny (Czechy), Musa Gumusy (Turcja) i Sławomira Makali (Polska).
Burmistrz Niemodlina Dorota Koncewicz nie kryje zadowolenia z faktu, że taka impreza odbywa się właśnie w jej mieście. Przyznaje, że udało się zarazić tym wydarzeniem partnerską gminę Dolina na Ukrainie, która na wzór konkursu niemodlińskiego, jako że jest regionem słynącym z miodów, organizuje coroczny konkurs rysunku satyrycznego o brzęczącej nazwie „Trzmielik”.
Podczas niewątpliwie intymnej rozmowy udało nam się zdybać dwóch gentlemanów: laureata nagrody głównej Henryka Cebulę i Pana na Kopicach Stanisława Bojarskiego.
Fot. melonik