Od ponad roku Ośrodek Zdrowia w Chróścicach, znajdujący się przy ulicy Korfantego 1a, jest zamknięty. Powody takiej decyzji wynikają przede wszystkim z braku lekarzy i personelu medycznego. Przez cały czas jednak trwają rozmowy i spotkania dotyczące przywrócenia funkcjonalności Ośrodka.

Chróścicką przychodnię zamknięto dokładnie 1 marca 2022 roku. Ta informacja zasmuciła pacjentów, którzy byli objęci opieką zdrowotną w Chróścicach. Z tego powodu musieli oni wybrać inny Ośrodek Zdrowia, w którym będą mogli się leczyć. To jednak wiązało się i nadal wiąże z różnymi obciążeniami, często dotyczącymi transportu, gdyż nie każdy pacjent ma możliwość swobodnego dojazdu do innej placówki medycznej.

Ośrodek Zdrowia w Chróścicach został zamknięty, bo lekarz, który przyjmował w naszej przychodni, podjął decyzję, że nie będzie już tam pracować. Przez pewien czas intensywnie szukaliśmy innego lekarza, byliśmy bardzo zaangażowani w to, żeby ten Ośrodek nadal był czynny, ale niestety się nie udało – mówiła Beata Wolny, sołtyska miejscowości Chróścice. W marcu tego roku byliśmy razem z przewodniczącym rady gminy i innymi radnymi na rozmowie w przychodni zdrowia MegaMed Sp. z o.o. z oddziałem w Opolu. Tam dowiedzieliśmy się, że być może będzie możliwość, aby otworzyć filię Ośrodka Zdrowia w Chróścicach. Jednak otrzymaliśmy niedawno odpowiedź od przychodni MegaMed, że niestety sprawa przesunie się do końca roku. Ale pomimo to cały czas monitorujemy, co dałoby się jeszcze zrobić. Teraz ogólnie brakuje nie tylko lekarzy, ale i pielęgniarek. My również ich potrzebujemy, dlatego to wszystko nie jest proste. Na pewno jednak nie odpuścimy tego tematu, bo Ośrodek Zdrowia w Chróścicach jest nowy, został tam wybudowany parking, a ponadto w naszej miejscowości mieszka wiele osób w wieku starszym, dla których funkcjonowanie Ośrodka jest szczególnie potrzebne. Często właśnie seniorzy nie mają jak dostać się do innej przychodni. Dlatego na pewno będę walczyła o to, by chróścicka placówka została ponownie otwarta. Nie możemy się poddawać. Cały czas trzeba nagłaśniać ten temat i dbać o to, by ta sprawa nie ,,umarła”.

W odpowiedzi przychodni zdrowia MegaMed Sp. z o.o. z oddziałem w Opolu na wiosek przywrócenia Ośrodka Zdrowia w miejscowości Chróścice można m.in. dowiedzieć się, że droga do opcji pozytywnego rozpatrzenia wniosku uruchomienia filii nie jest zamknięta, ale warunkuje się ją akceptacją personelu medycznego na pełnienie dyżurów w placówce w Chróścicach. Jednakże na obecną chwilę nie ma zgody na pomysł rozszerzenia Ośrodka o filię. Ponadto jest wiele spraw technicznych, które należałoby przedyskutować, zanim filia mogłaby zostać otwarta. 

– Robimy wszystko, co jest w naszej mocy, by reaktywować działanie Ośrodka. Staramy się i dążymy do tego, żeby został ponownie otwarty – zaznaczał Józef Gregulec, radny gminy Dobrzeń Wielki. – Mamy wyznaczone spotkanie z dyrektorem przychodni MegaMed i zobaczymy, jaki będzie tego skutek. Jest potwierdzenie wójta gminy, że koszty utrzymania Ośrodka Zdrowia w Chróścicach przejąłby Urząd Gminy, ale czekamy, co osiągniemy podczas rozmowy z MegaMed. Bardzo byśmy chcieli, żeby chróścicka przychodnia funkcjonowała, bo jest potrzebna wszystkim mieszkańcom, zwłaszcza zaś osobom starszym, a im dłużej będziemy czekać, by zająć się tą sprawą, tym trudniej będzie ubiegać się o reaktywację Ośrodka. Tym bardziej, że mamy nowy Ośrodek, jest on w naprawdę dobrym stanie i jest dobrze wyposażony. Jednak niestety przez cały czas brakuje nam lekarzy. 

 

 

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Studentka Public Relations na Uniwersytecie Opolskim. Interesuje się muzyką, chętnie czyta książki rozwojowe. Wolny czas spędza również na macie, ćwicząc jogę.