To chyba ostatnie takie zdjęcia z Prószkowa. Zgodnie z ustawą dekomunizacyjną z 1 kwietnia 2016 roku na najbliższej sesji radni zmienią nazwy ulic: generała Zawadzkiego na Rynek a Krasickiego na Ignacego Krasickiego.
Dobrą informacją jest fakt,  że w przypadku osób fizycznych, mieszkańcy nie muszą wymieniać dokumentów (dowód osobisty, prawo jazdy). Jednak w przypadku firm wpisanych do rejestru CEIDG dane będą musiały zostać zmienione w terminie 7 dni od wejścia w życie nowych nazw. Szczegółowe informacje na ten temat zostaną przekazane w formie ulotki bezpośrednio do mieszkańców zainteresowanych ulic.

Podobnych problemów nie ma dziś gmina Dąbrowa, gdzie nazwy ulic już dawno „zdekomunizowano”. Jednak pozostali patroni szkół. Władze gminy zwrociły się do Instytutu Pamięci Narodowej w sprawie Gustawa Morcinka i Lucjana Szenwalda.
Gustaw Morcinek zyskał aprobatę IPN-u ale Lucjan Szenwald nie. Jego działalność polityczną przedłożono nad twórczość literacką. A że był działaczem komunistycznym (w latach czterdziestych złożył nawet podanie o przyjęcie go do WKP(b)) IPN uznał, że podlega ustawie z 1 kwietnia 2016.
Szkoła podstawowa w Dąbrowie uzyska zatem  nowego patrona w postaci Szarych Szeregów dzięki połączeniu z gimnazjum, które właśnie takiego patrona miało.

-W sprawie pomników  i innych miejsc gloryfikujących komunizm decyzję wyda Pan Wojewoda, a my się jej podporządkujemy – zapewnia wój Marek Leja. Chodzi tu głównie o pomnik w Żelaznej.

Dekomunizacja w toku Dekomunizacja w toku

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.