Przez najbliższe tygodnie na terenie Gminy Dobrzeń Wielki realizowane będą działania w ramach projektu Diabelska moc nici czyli o hafcie dobrzeńskim na Stobrawskim Zielonym Szlaku.

Koło Gospodyń Wiejskich Dobrzenianki otrzymało grant w wysokości 55 916,35 zł  z LGD Stobrawski Zielony Szlak na realizację projektu, którego celem jest promocja LGD Stobrawski Zielony Szlak oraz Gminy Dobrzeń Wielki poprzez wykorzystanie haftu w oparciu o legendę. Miejscowa legenda o diable i dziewczynie jest tajemnicza i powiązana wątkiem z rzeką Odrą, nićmi i haftem. W ramach działań odbędzie się cykl warsztatów hafciarskich podczas których uczestnicy zapoznani zostaną z historią miejscowych haftów, poznają podstawowe ściegi hafciarskie, zaprojektują i samodzielnie wykonają w swoje prace. Każdy z uczestników otrzyma podstawowe narzędzia i materiały niezbędne do wykonania haftu. Powstałe podczas warsztatów prace zostaną zaprezentowane na wystawie zorganizowanej w galerii Gminnego Ośrodka Kultury w Dobrzeniu Wielkim.                                             W trakcie realizacji  projektu zaplanowano również  ogólnopolski konkurs hafciarski na najlepszy haft dobrzeński.  W haftach uczestnik będzie musiał wykorzystać wzory załączone do regulaminu we współczesnej swojej aranżacji. Prace konkursowe będą oceniane w dwóch kategoriach dzieci i młodzież oraz dorośli.                      Ostatnim punktem projektu będzie zabawa taneczna podsumowująca warsztaty i konkurs, gdzie motywem przewodnim kreacji uczestników potańcówki ma być oczywiści haft.

Dzięki projektowi działania związane z haftem i tradycjami hafciarskimi w Dobrzeniu Wielki czasowo rozłożone są na rok 2023 i 2024. Warto dodać, że „Tradycje hafciarskie w Dobrzeniu Wielkim”  wpisane na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa.

Diabelska moc nici

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Redaktor w Opowiecie.info. Niepoprawna optymistka podzielająca słowa Stanisława Lema "Bądź dobrej myśli, bo po co być złej".