Dionisios Sturis – dziennikarz, pisarz i reporter spotka się z czytelnikami w ogrodzie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu w ramach 6. Festiwalu Kultur i Języków Świata. Spotkanie poprowadzi Monika Ostrowska.

6. Festiwal Kultur i Języków Świata to m. in. cykl spotkań autorskich w namiocie w ogrodzie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej. Już 26 września o godz. 18.00 z czytelnikami spotka się Dionisios Sturis – dziennikarz, pisarz, reporter, podcaster.

Dionisios Sturis urodził się w Grecji, ale wychował w Polsce

Przez ponad dekadę związany z radiem TOK FM, gdzie zajmował się polityką zagraniczną. Współpracował z „Gazetą Wyborczą”, „Dużym Formatem” i „Polityką”. Specjalista od Grecji i migracji. Autor licznych reportaży prasowych i radiowych oraz książek reporterskich, m.in. „Grecja. Gorzkie pomarańcze”, „Zachód słońca na Santorini. Ciemniejsza strona Grecji”, „Gdziekolwiek mnie rzucisz”, a wraz z Ewą Winnicką „Głosy. Co się zdarzyło na wyspie Jersey” oraz „Władcy strachu”.  Jest również autorem książki o greckiej kuchni, „Kalimera”.

W czerwcu ukazało się drugie, poszerzone wydanie jego reportażu „Nowe życie. Jak Polacy pomogli uchodźcom z Grecji”

Już kiedyś przyjmowaliśmy uciekających przed wojną…

– Po drugiej wojnie światowej w Polsce znalazła się liczna grupa greckich i macedońskich uchodźców, którzy uciekli z ojczyzny przed wojną domową – czytamy w opisie wydawcy. – Docierali do Polski statkami, pociągami i w bydlęcych wagonach – dorośli i dzieci oraz ranni partyzanci. Wśród przybyszów byli też dziadkowie i ojciec Dionisiosa Sturisa, reportera, który sześćdziesiąt lat później podjął próbę znalezienia odpowiedzi na pytanie o to, jak przyjęła ich komunistyczna Polska. Grecy szybko się w niej zadomowili, ich społeczności powstawały w wielu miastach, także w podkarpackim Krościenku, gdzie Grecy założyli swoją spółdzielnię rolniczą. Nazwali ją „Nowe Życie”.

– Potomkowie tamtych uchodźców żyją z nami do dziś. Jednak to wciąż nieznany epizod naszej powojennej historii. „Nowe życie” to czuła próba odtworzenia tamtej księgi ludzkich losów, teraz, pięć lat po pierwszym wydaniu, bogatsza o kolejne rozdziały i nowe historie, budujące nieoczekiwane połączenia między uchodźcami z końca lat czterdziestych a tymi, którzy pojawiają się u naszych granic dzisiaj, kiedy na świecie toczą się nowe wojny.

Opowiecie.info jest patronem medialnym wydarzenia.

Dionisios Sturis spotka się z czytelnikami w ogrodzie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze