Wyremontowana za 300 tys. złotych od fundacji DKMS pracownia cytostatyków Szpitala Wojewódzkiego w Opolu jest teraz jedną z najnowocześniejszych w regionie. Fundacja DKMS to międzynarodowa organizacja non-profit zajmująca się walką z nowotworami krwi i innymi chorobami układu krwiotwórczego, a cytostatyki to leki wykorzystywane do terapii nowotworów złośliwych.

Pracownia jest teraz doskonale wyposażona i zapewnia optymalne warunki wytwarzania cytostatyków. Przebudowano w niej klimatyzację wyremontowano pomieszczenia i doposażono OddziałuKliniczny Hematologii, Onkologii Hematologicznej i Chorób Wewnętrznych w sprzęt komputerowy.

Pracownia Cytostatyków jest częścią Apteki Szpitalnej  Szpitala Wojewódzkiego. Remont poprawił bezpieczeństwo terapii pacjentów onkohematologicznych, otrzymujących leki cytostatyczne przygotowane z zachowaniem najwyższych obowiązujących standardów. Zgodnie z zasadami Dobrej Praktyki Wytwarzania przygotowanie leków cytostatycznych odbywa się w jałowym boksie oddzielonym od innych pomieszczeń śluzami, pod lożą z nawiewem laminarnym.

– Zadaniem Pracowni jest przygotowanie dla pacjentów indywidualnych dawek leków stosowanych pozajelitowoDKMS wspiera Opolski Szpital Wojewódzki podawanych w chemioterapii – tłumaczy Katarzyna Dybkowska, kierowniczka Apteki Szpitala Wojewódzkiego. – Skupienie w jednym miejscu wszystkich zleceń ze szpitalnych oddziałów onkologicznych umożliwia racjonalne zarządzanie lekiem. Oprócz tego Pracownia ma za zadanie minimalizację ryzyka ekspozycji pracowników szpitala na szkodliwe oddziaływanie leków cytostatycznych. Farmaceuci przygotowują w Pracowni kilkaset dawek leków miesięcznie dla wszystkich pacjentów naszego szpitala, którzy mają rozpoznanie choroby nowotworowej i wymagają leczenia systemowego, czyli chemioterapii oraz innych nowoczesnych metod terapeutycznych np. immunoterapii czy terapii celowanej – wyjaśnia.

– Oddział jako jedyny w województwie opolskim zapewnia diagnostykę i specjalistyczne leczenie pacjentom zDKMS wspiera Opolski Szpital Wojewódzki tymi schorzeniami. Uczestniczymy też w licznych badaniach klinicznych, które umożliwiają części pacjentów dostęp do najnowszych terapii dotyczących leczenia szpiczaka, przewlekłej białaczki limfatycznej, ostrej białaczki szpikowej – zapewnia konsultant wojewódzki w dziedzinie hematologii, ordynator Oddziału Klinicznego Hematologii, Onkologii Hematologicznej i Chorób Wewnętrznych zajmującego się leczeniem wszystkich rodzajów schorzeń hematologicznych, zwłaszcza nowotworów układu krwiotwórczego – dr n.med. Dariusz Woszczyk.

Oddział posiada Certyfikat Programu „W trosce o pacjenta”. To wyróżnienie przyznawane ośrodkom realizującym kompleksowa opiekę oraz zapewniającym wsparcie dla chorych cierpiących na przewlekłą białaczkę szpikową. Oddział od 6 lat prowadzi szkolenie dla studentów II, III i VI roku studiów medycznych, zadania dydaktyczne i badawcze, w ramach Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Opolskiego.

W roku 2023 w Oddziale leczonych było 1 135 pacjentów, wykonano 4550 hospitalizacji. Ponad 90 % pobytów w Oddziale związanych było z przeprowadzeniem chemioterapii nowotworów krwi, w zdecydowanej większości finansowanych w ramach umowy z NFZ.

DKMS wspiera Opolski Szpital Wojewódzki

Fot. Szpital Wojewódzki w Opolu

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.