Wiosna i lato, to czas, kiedy przy lasach, polach, łąkach, a także w wielu innych miejscach, rosną lecznicze zioła, które zawierają różnorodne zdrowotne właściwości. Naturalne rośliny cieszą się dużą popularnością, a niektóre z nich bardzo łatwo rozpoznać. Oto przykładowe zioła, które zbieramy szczególnie teraz – w lipcu:

Kwiat lipy

Już sama nazwa kojarzy się z lipcem. I słusznie, bo to właśnie w tym miesiącu roślina wypuszcza swoje białe kwiaty, które później zbieramy na herbatę i suszymy. Lipowy napar będzie przydatny szczególnie w zimowe dni, kiedy dopada nas przeziębienie. Łagodzi on dolegliwości związane m.in. z bólem gardła i kaszlem. Działa przeciwzapalnie, odkażająco, uspokajająco i oczyszczająco, gdyż pomaga w usuwaniu toksyn z organizmu. Dodatkowo kwiat lipy łagodzi zaburzenia trawienia.

Nie tylko dla zielarzy. Zbieramy naturalne zioła lecznicze

© Pixabay

Dziurawiec

Szukamy kwitnących (niezdrewniałych), młodych pędów z pączkami dziurawca. Roślinę możemy zbierać nawet pod koniec sierpnia, kiedy przycięte rośliny odrosną i ponownie zakwitną. Dziurawiec ma wszechstronne zastosowanie. Z suszonego ziela sporządza się napary i nalewki, które sprawdzą się np. przy osłabieniu czynności wątroby czy zaburzeniach trawienia. Roślinę stosuje się także w leczeniu bezsenności oraz łagodzeniu objawów depresji.

Nie tylko dla zielarzy. Zbieramy naturalne zioła lecznicze

© Pixabay                   

Dziewanna

Roślinę zbieramy, kiedy jest w pełni rozkwitnięta. Kwiatów jednak nie powinno suszyć się na słońcu, ponieważ są bardzo delikatne. Dziewanna wspomaga m.in. leczenie górnych dróg oddechowych, jest pomocna w uporczywym kaszlu, bólach gardła i chrypce. Polecana jest także osobom, chorującym na astmę. Działa przeciwzapalnie, łagodząco zmiękczająco i wykrztuśnie.

Nie tylko dla zielarzy. Zbieramy naturalne zioła lecznicze

© Pixabay

Rumianek

To właśnie koszyczek rumianku ma właściwości lecznicze, zatem kwiaty zbiera się tuż pod łebkiem. Rumianek działa m.in. rozkurczająco, przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Przyśpiesza gojenie ran, pobudza przemianę materii w skórze, czy też pomaga w pozbyciu się toksyn z organizmu. Sprawdza się również przy wzdęciach, biegunkach, zaparciach, niestrawności, pomocniczo przy wrzodach. Łagodzi także skurcze żołądka, jelit oraz kolki.

Nie tylko dla zielarzy. Zbieramy naturalne zioła lecznicze

© Pixabay

Nagietek lekarski

Zbieramy cały kwiat z kielichem, bez oskubywania płatków, ponieważ ma on w pełni działanie lecznicze. Nagietek lekarski stosuje się m.in. przy stanach zapalnych skóry oraz błon śluzowych jamy ustnej czy gardła. Używa się go również w przypadku owrzodzeń i oparzeń skóry. Świetnie sprawdzi także się przy różnego rodzaju stłuczeniach, obrzękach, siniakach i urazach. Działa przeciwzapalnie, przeciwgrzybiczo oraz rozkurczowo

Nie tylko dla zielarzy. Zbieramy naturalne zioła lecznicze

© Pixabay

Skrzyp polny

Roślinę możemy zbierać przez całe lato, jednak jego najcenniejsze właściwości lecznicze przypadają na lipiec i sierpień. W celach leczniczych wykorzystuje się zielone pędy skrzypu polnego, które m.in. wzmacniają układ odpornościowy, obniżają ciśnienie krwi, pomagają przy nerwobólach czy usprawniają pracę wątroby. Dodatkowo skrzyp polny poprawia kondycję skóry, włosów i paznokci. Picie naparu ze skrzypu polnego działa oczyszczająco, moczopędnie i przeciwkrwotocznie.

Nie tylko dla zielarzy. Zbieramy naturalne zioła lecznicze

© Pixabay

 

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Studentka Public Relations na Uniwersytecie Opolskim. Interesuje się muzyką, chętnie czyta książki rozwojowe. Wolny czas spędza również na macie, ćwicząc jogę.