Odbywający się od lat odpust ku czci św. Rocha, wielka lokalna tradycja, znów przyciągnął do Dobrzenia Wielkiego tłumy wiernych. Mimo nieustającego deszczu na samą niedzielną sumę o godz. 11.00 przyszło ich ponad 1200.
Przypomnijmy, że odpustowe uroczystości odbywają się w Dobrzeniu Wielkim od wtorku, gdy odprawiono cztery msze. W środę natomiast parafianie posprzątali kościół pw. św. Rocha, a piątek był okazją do spowiedzi i uczestnictwa w Drodze Krzyżowej.
Wreszcie nadeszła sobota, a wraz z nią procesja z kościoła parafialnego pw. św. Katarzyny do tego „u Rocha”. Wierni przeszli w niej ulicami Kościelną, Namysłowską i św. Rocha, niosąc figury św. Rocha, Jezusa, Matki Bożej i św. Józefa. Wierni pokonali wtedy 1,7 km w ciągu około 30 minut.
Deszcz odstraszył niewielu
Po procesji w zabytkowym dobrzeńskim kościółku rozpoczęły się nieszpory oraz msza. Najważniejsza była jednak niedzielna suma, która z powodu deszczu nie odbyła się na ołtarzu polowym, tylko wewnątrz kościoła. Uczestniczyło w niej ponad 1200 wiernych, a we wszystkich porannych mszach, które również przeniesiono go kościółka, około 2500. Jeszcze jedna msza odbędzie o godz. 17.00 i poprzedzą ją zaplanowane na 16.30 nieszpory.
Przeczytaj także: Trwa odpust ku czci św. Rocha, przez Dobrzeń Wielki przeszła procesja [GALERIA]
Świętowanie dobrzeńskiego odpustu na tym się nie zakończy, potrwa bowiem do przyszłej niedzieli. W poniedziałek (22.08) zostaną odprawione msza dla chorych (godz. 10.00) oraz msza z procesją powrotną z kościoła pw. św. Rocha do kościoła parafialnego (godz. 18.30). Natomiast w najbliższą niedzielę (28.08) odbędzie się msza z błogosławieństwem dzieci (godz. 15.00).
Święty chroniący przed zarazą
Święty Roch był Francuzem i żył w XIV wieku. Po stracie rodziców rozdał ich majątek ubogim i wyruszył do Rzymu. Nie przez przypadek jest więc patronem lekarzy, aptekarzy, szpitali i chorych. Jest też świętym chroniącym przed zarazą, zatem jego postać ma bardzo aktualny wydźwięk.
Na rzeźbach czy obrazach możemy zobaczyć go z torbą pielgrzyma i psem trzymającym chleb w pysku. To dlatego, że św. Roch takim właśnie pielgrzymem był. W drodze z Montpellier, z którego pochodził, aż do Rzymu oraz w samym Rzymie, uzdrawiał też chorych. Gdy sam zachorował na dżumę, w lesie odnalazł go pies, który przynosił mu chleb, stąd taki właśnie atrybut świętego.
O tej ważnej dla lokalnej społeczności postaci porozmawialiśmy tuż przed odpustem z ks. Janem Polokiem, proboszczem parafii w Dobrzeniu Wielkim. Rozmowę przeczytacie tutaj: „Mały kościół, ale duży odpust”, czyli rozmowa o św. Rochu. Na pytania odpowiada dobrzeński proboszcz.
Dowiecie się z niej również, dlaczego dobrzeński odpust jest tak ważny dla lokalnej społeczności, jak obchodzono go w latach 30. ubiegłego wieku, oraz z jakiego afrykańskiego kraju przyjechali pielgrzymi, którzy uczestniczyli w tym wydarzeniu 25 lat temu. Przeczytacie także, jak należy obchodzić to święto, czym dzisiejsze obchody różnią się od tych sprzed lat, oraz gdzie obecne były lub wciąż są lokalne nawiązania do św. Rocha.
Harmonogram pozostałych uroczystości odpustowych:
Poniedziałek, 22 sierpnia:
- 10.00 – msza św. dla chorych
- 18.30 – msza św. i procesja powrotna z kościoła pw. św. Rocha do kościoła parafialnego
Niedziela, 28 sierpnia:
- 15.00 – msza św. z błogosławieństwem dzieci