Królestwem chemii stał się dobrzeński Zespół Szkół. Uczczono tam 150. rocznicę powstania układu okresowego i odsłonięto jego autorską wersję. Powstała ona ze zdjęć ponad stu osób. 

Podczas porannych lekcji odbywały się warsztaty biologiczne i chemiczne. Uczniowie przenieśli się w laboratoryjne światy i eksperymentowali. Znana wszystkim tablica Mendelejewa powstała 150 lat temu. Z tej okazji w Zespole Szkół w Dobrzeniu Wielkim zorganizowany został apel, podczas którego odsłonięto dobrzeńską wersję układu okresowego.

– Pomysł zaczerpnąłem z facebook’owej grupy Kreatywni Nauczyciele Chemii. Tam właśnie lider podsunął nam propozycję stworzenia nietypowego układu okresowego ze zdjęć uczniów i nauczycieli. Znalazłem osoby, które pomogły mi dowodzić w tym wydarzeniu i wspólnymi siłami stworzyliśmy nasz dobrzeński układ okresowy – wyjaśnia Wojciech Sudnicki, inicjator imprezy.

Widnieje na nim aż 118 zdjęć osób, które trzymają kartkę z pierwiastkiem występującym w danym miejscu. Nie są to zwyczajne zdjęcia, bo w miarę możliwości poza i przebranie dopasowane jest do charakteru modela lub do trzymanego pierwiastka.

– Stałam się 23. pierwiastkiem w układzie. Jest to wanad. Nie bez powodu go wybrałam. Moje nazwisko brzmi dość podobnie, więc to miejsce było do mnie z góry przypisane – mówi Maria Wanat, tegoroczna maturzystka. 

– Powstanie tej tablicy jest świetną szansą na pozostawienie cząstki siebie w naszej szkole. Każdy mógł w swój wyjątkowy sposób uczcić 150. urodziny układu okresowego – opowiada Emil Kulig, pozujący jako molibden. 

Na sukces dobrzeńskiego układu okresowego pracowało kilka osób. Dwie gimnazjalistki pod okiem chemika koordynowały sesją fotograficzną, pozami osób i ogólną pracą. Zdjęcia i odpowiednią obróbkę wykonał Tomasz Chabior. Nad całością graficzną czuwał szesnastoletni samouk techniczny.

– Bardzo spodobała nam się idea kolejnego i zupełnie nowego wydarzenia w naszej szkole. Bez chwili zawahania zgodziłyśmy się czuwać nad organizacją sesji i doborem osób. Udało nam się to szybko, bo już w dwadzieścia minut miałyśmy wszystkie pierwiastki obsadzone. W końcu chemia to życie – zapewniają Patricia Szopa i Martyna Markowska, uczennice gimnazjum.

– Dotychczas moje graficzne zainteresowanie nie miało okazji wyjść poza dom czy znajomych. Teraz mogłem je wykorzystać i to na taką dużą skalę. Musiałem najpierw przemyśleć, jak ma wyglądać cały układ, żeby potem go stworzyć. Przy pracy udało mi się poznać wiele nowych metod graficznych, które będę mógł wykorzystać w przyszłości – opowiada Paweł Gryszczyk, uczeń ZS w Dobrzeniu Wielkim.

Odsłonięcie układu stało się świętem dla uczniów i nauczycieli. Każdy mógł się częstować domowymi ciastami przyozdobionymi chemicznymi wzorami. Uczestnicy konkursu chemicznego „Alchemik” i fizycznego  „Eureka” odebrali dyplomy i gratulacje. Barwna i radosna tablica Mendelejewa zawisła w sali chemicznej. Tam będzie cieszyć i edukować następne roczniki uczniów.

Fot. Marcin Luszczyk

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Zawsze Pewnie, Zawsze Konkretnie