Przez miesiąc można oglądać prace malarskie Andrei Rutkowskiej, która z wyróżnieniem ukończyła pierwszy stopień Mediacji Sztuki na Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu. Ekspozycja umieszczona w salonie fryzjerskim przy ul. Piastowskiej nosi tytuł „Dreamhome Heartaches”. 

Andrea Rutkowska urodziła się w 1995 roku w Jeleniej Górze. Obecnie mieszka i tworzy w Opolu. Na kameralnej wystawie prezentuje kilkanaście prac powstałych w ostatnim czasie, w tym dyplom licencjacki, który obroniła w zeszłym roku.

– Spora część prac, którą możemy zobaczyć w salonie jest częścią tego dyplomu, ale prezentuję też kilka nowości, które zrobiłam od października ubiegłego roku, czyli od kiedy mieszkam w Opolu – opowiada Andrea Rutkowska.

CZYTAJ: Festiwal Książki Opole 2019. Jakub Żulczyk ostro o narkotykach i nienawiści w sieci: “Żyjemy w pułapce uzależnień” [WIDEO, ZDJĘCIA]

– Lubię łączyć malarstwo z kolażem, asamblażem. Mogę zdradzić, że wszystkiego czego używam do asamblaży to moje rzeczy osobiste, jak np., fotografie z dzieciństwa lub zdjęcia, które sama zrobiłam w życiu dorosłym lub moje ścięte włosy. Wszystko jest bardzo intymne, dlatego nazywam to takim „wizualnym dziennikiem”.

Jak podkreśla Andrea Rutkowska, prezentowane prace są niezwykle osobiste.

– Czasami inspirują mnie sny, czasami wpadnie mi do głowy jakiś pomysł na obraz i zaczynam dążyć do jego powstania. Bywa, że wychodzi inaczej niż to sobie założyłam, ale cenny jest sam proces powstawania – tłumaczy.

Sztuka formą autoterapii. Artystka: „Buduję swój styl, nie idę w mainstream”

– Sztukę uważam jako autoterapię. Dzięki niej można sobie poradzić z wieloma problemami, przepracować pewne tematy. To wszystko jest zawarte w mojej twórczości. Staram się nie iść w mainstream, a robić to, z czego ja jestem zadowolona.

Dodajmy, że Andrea Rutkowska w 2018 roku ukończyła z wyróżnieniem pierwszy stopień na kierunku mediacja sztuki na Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu. Dyplom w pracowni Komunikacji Twórczej prof. Eugeniusza Józefowskiego, aneks w pracowni Fotografii Inscenizowanej prof. Piotra Komorowskiego.

CZYTAJ: Festiwal Książki Opole 2019. Tomasz Organek: “Nie potrafimy ze sobą obiadu zjeść, bo jeden głosuje na PiS, a drugi na Koalicję” [WIDEO, ZDJĘCIA]

Dlaczego prace młodej artystki można oglądać w salonie fryzjerskim?

– To był spontaniczny pomysł grupy przyjaciół. Miejsce pasuje idealnie, ponieważ salon fryzjerski to bardzo kreatywna przestrzeń. Uważam, że warto wspierać młodych artystów, prezentować oryginalne spojrzenia na intrygującą sztukę – mówi Aleksandra Czykieta, fryzjerka, właścicielka Hair Division, w którym zobaczymy wystawę.

– Technika asamblażu jaką pracuje Andrea jest niezwykle ekspresyjna. Można niemal dotknąć fragmentów życia artystki zamkniętych w jej dziełach. Cykl, który prezentujemy ma wymiar bardzo osobisty.

Wystawę można oglądać bezpłatnie od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-19.00 w Hair Division (I piętro) przy ul. Piastowskiej 2/3 (na wprost Starki).

SPRAWDŹ: Festiwal Opole 2019. Budowa sceny 56. KFPP na finiszu. Jak wygląda? [WIDEO, ZDJĘCIA]

Wybrane wystawy Andrei Rutkowskiej:

2016 – Jaka jakość, dydaktycy i studenci Katedry Mediacji Sztuki, ASP Wrocław, Czwarty Zlot Młodych Badaczy Kultury, Centrum Sztuk Użytkowych, Centrum innowacyjności, Wrocław
2016 – Obrazowanie, podsumowanie warsztatów z Robertem Kuśmirowskim, Ośrodek Dokumentacji Sztuki, ASP, Wrocław
2016 – Młodzi w Muzeum. Poziom najwyższy, 70 lat ASP Wrocław, pedagodzy, absolwenci i studenci, Muzeum Narodowe, Wrocław
2017 – Niech mi się stanie według słowa Twego, Koło Naukowe Mediacji Sztuki, Instytut Historii Sztuki, Uniwersytet Wrocławski
2017 – Wystawa jako źródło cierpień, Noc Muzeów, Browar Mieszczański, Wrocław
2017 – Słowo i obraz, studentki III roku Mediacji Sztuki, ASP Wrocław, Festiwal dekonstrukcji słowa Czytaj! Pub Szuflada, Częstochowa
2017 – Idee Fixe, kolaż /asamblaż, Clean Fun Tattoo Shop, Wrocław
2018 – Mikstury, ogólnopolska wystawa malarstwa, rysunku i grafiki studentów ASP, Narodowe Forum Muzyki, Wrocław
2018 – Moje Konsylium, kolaż / asamblaż, Surowiec, Wrocław

Fot. Anna Konopka

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarka, redaktor wydania miesięcznika Opowiecie.info. Wcześniej związana przez 10 lat z Nową Trybuną Opolską w Opolu. Pisze o tym, czym żyje miasto, z naciskiem na kulturę. Fanka artystów i muzyków, brzmień pod każdą postacią oraz twórczych inicjatyw. Lubi dużo rozmawiać. W wolnym czasie jeździ na koncerty i festiwale, czyta książki i ogląda filmy – dość często o mafii.