Dobrzeński Klub Seniora wyposażony za prawie 200 tys. zł! „Mamy teraz klub z prawdziwego zdarzenia” [GALERIA]Siłownia, pokój integracyjny i kuchnia kosztowały dokładnie 196 263,09 zł, z czego 80% to dotacja z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, a pozostałe 20% – wkład własny gminy. Przecięcie, czy może raczej zwinięcie wstęgi odbyło się w czwartek, 2 lutego, w Gminnym Ośrodku Kultury w Dobrzeniu Wielkim.

W spotkaniu uczestniczyli nie tylko seniorzy, ale także: wójt Piotr Szlapa, animatorka osób starszych na terenie gminy Dobrzeń Wielki Krystyna Gierok, kierowniczka Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej Elwira Szpajcher, Dorota Michniewicz-Rybarz z gminnego referatu rozwoju oraz Mieczysław Wojtaszek z Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego.

– Mamy teraz Klub Seniora z prawdziwego zdarzenia, na dole ośrodka powstały bowiem: siłownia, pokój integracyjny i kuchnia. Seniorzy będą mogli spełniać się w tym, co lubią robić – zaznaczyła Krystyna Gierok. – Kiedyś mówiło się, że idzie się na wieś. Dziś seniorzy spotykają się ze znajomymi właśnie w takim klubie, jaki działa w Gminnym Ośrodku Kultury. Dzięki dotacjom mają coraz więcej możliwości.

W programie czwartkowego otwarcia Centrum Seniora, bo tak nazwano nowopowstałe siłownię, salę spotkań i kuchnię dobrzeńskiego klubu, znalazły się przemówienia oficjeli i poczęstunek z kawą. Była też okazja do zwiedzenia centrum i kuluarowych rozmów.

– Zawsze czekam z żoną na kolejne spotkanie klubu. Co byśmy robili, gdybyśmy spędzali czas tylko w domu? Tutaj możemy się zobaczyć, porozmawiać z innymi seniorami, integrować się nimi – podkreślał Ryszard Lewandowski, członek klubu. – Starszy człowiek powinien wychodzić do lokalnego środowiska, bo jak już raz klapnie sobie w fotelu, to „po ptokach”. Nam potrzeba ruchu i spotkań. Szkoda, że niektórzy znajomi nie chcą dołączyć do klubu, twierdząc że nie mają ochoty i wolą zostać w domach.

Łączna wartość projektu wyniosła 196 263,09 zł. Dotacja ministerialna to w tym przypadku 80%, a więc dokładnie 157 010,48 zł, pozostałe 20% zapłaciła natomiast gmina, a było to 39 252,61 zł. Klub wyposażono dzięki Programowi Wieloletniemu „Senior+” Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej na lata 2021-2025.

– Dzięki takiemu klubowi seniorzy mają gdzie się spotykać. Rozmawiamy, śpiewamy i gimnastykujemy się, nie tylko w ośrodku kultury, ale też na świeżym powietrzu. Trzeba wychodzić do ludzi, żeby widzieć jaki świat jest piękny, a ludzie dobrzy – przyznała Marta Wosch, członkini klubu. – Mamy oczywiście bardzo pracowitą i pomysłową animatorkę, panią Krystynę, dzięki której klub się rozwija. Jesteśmy jej za to bardzo wdzięczni i cieszy również to, że dzięki kolejnym dotacjom mamy coraz szerszy wachlarz możliwości.

fot. Tomasz Chabior

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

W dziennikarstwie od 9 lat, w fotografii o rok krócej. Miłośnik narciarstwa, karate i siatkówki, spośród których nie uprawia tylko trzeciej z dyscyplin. Przez całe życie poświęca się sportowi, choć w Opowiecie.info zajmuje się też innymi tematami. W wolnym czasie fotografuje krajobrazy, szczególnie podczas podróży, które tak bardzo kocha.