W szranki stanęły cztery kandydatki: Joanna Ojdana, Iwona Solisz, dr Joanna Filipczyk i dr hab. Monika Ożóg. Specjalna komisja najwyżej oceniła tę najbardziej utytułowaną. Monika Ożóg przyjechała na przesłuchanie prosto z Rzymu, gdzie była na wykładach. Opłacało się przerwać zagraniczne tournée, bo to właśnie ona wygrała konkurs.

Dr hab. Monika Ożóg pokieruje Muzeum Śląska Opolskiego

dr hab. Monika Ożóg na wernisażu „Jak Cybis”

Monika Ożóg doktorat i habilitację w zakresie historii o specjalności historia starożytna zdobyła na  Uniwersytecie Gdańskim. Wcześniej ukończyła historię sztuki ze specjalizacją muzealną, inwentaryzacyjną oraz pedagogiczną na KUL w Lublinie. Ma na koncie szereg publikacji, stypendia: w Rzymie, Londynie Ołomuńcu i Würzburgu. Uczestniczy w wielu zespołach eksperckich i konkursowych, jest członkiem licznych naukowych towarzystw historycznych. Zna świetnie języki: angielski i włoski, a także klasyczną łacinę i grekę. Udziela się społecznie. Jest radną dzielnicy Chmielowice, przewodniczącą Rady Rodziców przy PSP nr 30 w Opolu, członkiem Rady Rodziców przy Państwowej Szkole Muzycznej w Opolu i członkiem zarządu Towarzystwa Przyjaciół Chmielowic.

Członkowie komisji oceniali prezentacje kandydatów m.in. pod względem autorskiej koncepcji funkcjonowania i rozwoju Muzeum Śląska Opolskiego, diagnozy uwzględniającej ocenę sytuacji finansowej instytucji, założeń rozwoju i wizerunku placówki, propozycji stworzenia oferty dla konkretnego zwiedzającego, kreatywności i inwencji. Komisja przyjęła kandydaturę dr hab. Moniki Ożóg większością głosów po drugiej turze głosowania. Członkami komisji byli m. in. przedstawiciele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, samorządu województwa czy muzealnicy.

Monika Ożóg jest doktorem habilitowanym nauk humanistycznych w zakresie historii oraz magistrem historii sztuki spełniającym wszystkie warunki wymagane w procesie rekrutacyjnym. Posiada ponad 10-letnie doświadczenie zawodowe związane nie tylko z pracą naukowo-dydaktyczną, ale i organizacyjną. Realizowała do tej pory kilka projektów grantowych, obecnie jest kierownikiem jednego z nich, a głównym wykonawcą drugiego. Doskonale sprawdza się również w pracy indywidualnej. Jako absolwentka specjalności „muzealnictwo”, a potem wykładowca przedmiotów związanych z tą dziedziną, zna zagadnienia i problematykę dotyczącą funkcjonowania muzeów, a także organizacji i prowadzenia działalności kulturalnej. Posiada również wiedzę z zakresu finansów publicznych.

Dr hab. Monika Ożóg pokieruje Muzeum Śląska Opolskiego

Dyr. Urszula Zajączkowska na wernisażu „Jak Cybis”

Urzędująca dyrektor, Urszula Zajączkowska, związała się z Muzeum Śląska Opolskiego w 1977 roku. Jest absolwentką historii na WSP i wieloletnim pracownikiem muzeum. Wiele lat kierowała działem historycznym, by 2007 roku objąć funkcję dyrektora. Ma na swoim koncie wiele publikacji poświęconych dziejom Opola. Jest też autorką wielu scenariuszy wystaw. To za jej kadencji muzeum bardzo się rozbudowało. Aktualna umowa Urszuli Zajączkowskiej skończy się 30 listopada. Przedłużana była wcześniej dwukrotnie, bez konkursu. Tym razem Urząd Marszałkowski zdecydował się zorganizować konkurs. Zajączkowska mogła w nim uczestniczyć, ale tego nie zrobiła.

Muzeum zarządzane jest przez dyrektora, którego powołuje i odwołuje Zarząd Województwa Opolskiego na zasadach i w trybie przewidzianym w obowiązujących przepisach. Dyrektor kieruje Muzeum przy pomocy zastępcy dyrektora.

Fot. melonik

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.