Dr hab. n. med. Jerzy Sacha, kierownik Pracowni Badań Hemodynamicznych z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu, na najważniejszym europejskim kongresie kardiologii inwazyjnej w Paryżu dzielił się doświadczeniami z wykorzystania obrazowania holograficznego w zabiegach strukturalnych na sercu.

Dr Jerzy Sacha z USK w Opolu na kongresie kardiologów Paryżu

Euro PCR 2023 to największy kongres kardiologii inwazyjnej w Europie. W tym roku impreza odbyła się w Paryżu, wzięło w niej udział 11 i pół tys. specjalistów, dla których przygotowano kilkaset sesji. Ci specjaliści to: kardiolodzy interwencyjni, kardiochirurdzy, radiolodzy interwencyjni, lekarze obrazowania, pielęgniarki i pokrewni specjaliści.

– Jest to niezmiernie obiecująca metoda, w której rozwoju bardzo aktywnie partycypujemy. Mamy za sobą m.in. doświadczenia ze stosowania obrazowania holograficznego przy zabiegu naprawy zastawki mitralnej w sposób minimalnie inwazyjny bez otwierania klatki piersiowej, za pomocą systemu MitraClip. Zastosowaliśmy wspomaganie holograficzne przy tym zabiegu jako drudzy na świecie, po AKH w Wiedniu – relacjonuje dr hab. n. med. Jerzy Sacha, prof. Politechniki Opolskiej.

Doświadczeniami z tego i innych zabiegów z zastosowaniem obrazowania holograficznego profesor dzielił się na paryskim kongresie w ramach Innovators Day.

Dr Jerzy Sacha z USK w Opolu na kongresie kardiologów Paryżu

– Lekarz operujący w goglach ma przed oczami dokładny obraz wewnętrznych struktury serca pacjenta, z możliwością obracania, powiększania oraz przecinania wirtualnie pracującego serca za pomocą własnych rąk oraz ruchów głowy – opisuje wykorzystanie holografii opolski kardiolog.

– Rodzi to ogromne perspektywy wykonywania zabiegów w nowej rzeczywistości, która dostarcza dotąd niedostępnych wizualizacji przy użyciu standardowych metod – komentuje prof. Sacha.

– Kardiologia to jedna z dziedzin w naszym szpitalu, która rozwija się niezwykle dynamicznie. Choroby serca są zaliczane do chorób cywilizacyjnych. Liczba osób wymagających leczenia z ich powodu systematycznie rośnie. Dlatego osiągnięcia naszych kardiologów cieszą tym bardziej – komentuje dyrektor generalny USK w Opolu Dariusz Madera.

I dodaje, że zarządzający szpitalem chcą zapewnić personelowi medycznemu jak najlepsze warunki pracy, a mieszkańcom jak najlepsze warunki leczenia, z wykorzystaniem najnowszych technologii.

– Stąd pomysł na budowę Uniwersyteckiego Centrum Sercowo-Naczyniowego, na które staramy się o pozyskanie finansowania z puli rządowej. Wspiera nas w tym środowisko opolskich kardiologów na czele z profesorem Markiem Gierlotką, szefem naszej kardiologii i dyrektorem Instytutu Nauk Medycznych UO – informuje Dariusz Madera.

Dr Jerzy Sacha z USK w Opolu na kongresie kardiologów Paryżu

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.