Wspólne biesiadowanie z okazji 15-lecia opolskiej drogi św. Jakuba. Szlak ten przebiega przez m.in.: Brzeg, Skorogoszcz, Dobrzeń Wielki, Opole i Górę Świętej Anny.

Droga św. Jakuba (Camino de Santiago) na Opolszczyźnie to część słynnego szlaku pielgrzymkowego prowadzącego do grobu św. Jakuba Apostoła Santiago de Compostela w Hiszpanii. To trasa przyciągająca pielgrzymów z całego świata, przebiegająca przez malownicze wsie, miasta i zabytkowe kościoły. Opole jest jednym z ważniejszych punktów na tej trasie, oferując pielgrzymom miejsca do modlitwy i zwiedzania. Inne ciekawe miejsca na drodze to, np. Głogówek, Nysa, czy Prudnik, a na Opolszczyźnie, Brzeg, czy Góra św. Anny. Droga św. Jakuba na Opolszczyźnie to nie tylko szlak duchowy, ale również okazja do poznania lokalnej kultury, tradycji i smaków. Region ten słynie z regionalnych potraw i wyjątkowej gościnności, co czyni go idealnym miejscem na włączenie do pielgrzymki także elementu kulinarnej podróży.

Dla wielu pielgrzymów wędrówka tą trasą to nie tylko wyzwanie fizyczne, ale przede wszystkim okazja do refleksji, kontemplacji i spotkania z innymi wędrowcami, którzy podążają tą samą drogą, dążąc do wspólnego celu – duchowego oczyszczenia i zbliżenia się do Boga.

15 lat drogi św. Jakuba na Opolszczyźnie. Dla nas wielkie święto, bo jesteśmy bardzo zaangażowani w jej odbudowę. Nie jest to coś nowego, droga ta istnieje już od średniowiecza, ale z różnych powodów zaniechano pielgrzymowania tym szlakiem. Od 1982 roku na prośbę papieża, ażeby Europa znowuż kultywowała pielgrzymowanie drogą św. Jakuba, w ten sposób ta idea dotarła także do nas, na Opolszczyznę-mówił Helmut Starosta, prezes Stowarzyszenia Pielgrzymi Opolscy oraz organizator wydarzenia.

Impreza rozpoczęła się o godz.16.00 mszą św. w kościele pw. Św. Jakuba Apostoła w Skorogoszczy. Poprowadził ją ks. biskup Paweł Stobrawa. Potem, uroczystość przeniosła się do Opola-Borek. Tam, przy ul. Pelargonii 12 doszło do oficjalnego otwarcia. Do gości przemówił m.in.: Helmut Starosta-prezes Stowarzyszenia Pielgrzymi Opolscy, a także organizator wydarzenia. Po części oficjalnej nadeszła pora na część artystyczną, gdzie uczestnicy wydarzenia mogli cieszyć się wieloma występami.

Wydarzenie jest współfinansowane przez Samorząd Województwa Opolskiego. Patronat nad nim objęli natomiast: Andrzej Buła (marszałek województwa opolskiego), Zbigniew Kubalańca (wicemarszałek województwa opolskiego), Szymon Ogłaza (członek zarządu województwa opolskiego) i Barbara Kamińska (dyrektorka Biura Dialogu i Partnerstwa Obywatelskiego). Patronat medialny nad wydarzeniem sprawuje z kolei portal internetowy i miesięcznik Opowiecie.info.

Fot. Natalia Kwosek

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Studentka Pedagogiki na Uniwersytecie Opolskim, pasjonująca się muzyką i motoryzacją, a ponadto to uwielbiająca podróżować. Zawsze uśmiechnięta, wierząca, że "To co nas nie zabije, uczyni nas silniejszymi".