Prawie milion złotych sama dokumentacja – inwestycja może, przy rosnących cenach, pochłonąć nawet 50 milionów. Dzisiaj pierwszy etap. W urzędzie marszałkowskim podpisano umowę na przygotowanie dokumentacji przebudowy drogi Kietlice-Głubczyce Sady.

Duży fragment DW 416 – do przebudowy

Dokumentacje opracuje firma MOSTOPOL. Przed projektantami sporo wyzwań. Trudnością jest sama długość wynosząca ponad 6 kilometrów i konieczność budowy przynajmniej dwóch mostów i zniwelowania zbyt stromego podjazdu.

– Inwestycje drogowe w mieście wymagają dodatkowych prac związanych z instalacjami, infrastrukturą miejską np. zjazdami – podkreśla właściciel firmy MOSTOPOL Mariusz Pustelnik, zwracając uwagę, że droga przechodzi przez dwie miejscowości: Głubczyce Sady oraz Kietlice. – W przypadku tej drogi mamy również przed samymi Głubczycami Sady podjazd, który będzie niwelowany. Jeszcze nie wiemy jaką opcję wybierzemy. Na to pytanie odpowiedź dadzą pomiary w terenie oraz analiza ekonomiczna. Obecnie mamy dwa rozwiązania: wydłużenie podjazdu albo budowę estakady – mówi Mariusz Pustelnik.

– Bez dokumentacji i projektu nie ma inwestycji – zaznacza członek zarządu województwa opolskiego Szymon Ogłaza . – Dziś mamy wyjątkowe podpisanie umowy. To jest droga, która stanowi kręgosłup powiatu głubczyckiego i jest znacząca dla regionu. Droga ta jest od kilku lat etapami remontowana. Pozostało niewiele odcinków wymagających interwencji, w tym właśnie ten, którego dotyczy dokumentacja – mówi.

W miejscowości Głubczyce Sady zbudowana będzie dodatkowo ścieżka pieszo-rowerowa. Starosta głubczycki Piotr Soczyński stawia na walory turystyczne i bezpieczeństwo. – Zbudujemy ścieżkę rowerową do lasu „Marysieńka”. W efekcie będziemy mieć do czynienia z pętlą. To pozwoli na atrakcyjne spędzanie wolnego czasu – mówi i przypomina, że w powiecie głubczyckim w ostatnim czasie miało miejsce bądź trwa wiele remontów. – Prace miały miejsce w Pilszczu. Przebudowywany jest most w Branicach. Kończy się remont budowy drogi w Kietrzu. Powstaje dokumentacja związana z obejściem miejscowości Boguchwałów – wymienia starosta.

Dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich Bartłomiej Horaczuk przypomina, że remont drogi 416 rozpoczął się od odcinka od strony Krapkowic i miejscowości Żywocice. Dwa lata temu na ponad kilometrowym odcinku drogi wymieniono nawierzchnię wraz z podbudową. Wyremontowany został chodnik. Wiosną zakończono układanie warstwy ścieralnej między Kórnicą i Ściborowicami. – Ta droga jest łącznikiem do Głubczyc. To drogowe połączenie jest dla nas bardzo ważne. Droga zostanie poszerzona do 7 metrów. Wykonawca dokumentacji ma 2 lata na jej przygotowanie – mówi Bartłomiej Horaczuk.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.