Wczoraj po gruntownym remoncie otwarto dla pasażerów budynek dworca kolejowego w Oleśnie. Przebudowano go z dbałością o detale i historyczny charakter, zapewniając jednocześnie współczesne standardy obsługi podróżnych.

– Wreszcie mamy piękny dworzec, bo przed remontem ten budynek już straszył – przyznaje 81-letnia pani Adela. – Pamiętam, jak wyglądał ten dworzec w latach 50. i jeszcze 70., a potem następowało powolne niszczenie, tak, że na końcu mieliśmy prawie pusty zdewastowany budynek.

Nad remontem dworca czuwał konserwator zabytków, a koszt prac wyniósł prawie 12 mln zł. W pochodzącym z 1923 roku budynku renowacji poddano elewację oraz jej detale architektoniczne. Odtworzono je na wzór historycznych, podobnie jak stolarkę okienną i drzwiową. Dworzec zyskał również nową iluminację nocną, podkreślającą jego walory architektoniczne.

– Teraz nasz dworzec to nowoczesny europejski obiekt, w którym będzie kwitło życie – mówi Opowiecie.info  Sylwester Lewicki, burmistrz Olesna. – A w perspektywie, także życie kulturalne miasta.

Na parterze dworca, w strefie obsługi podróżnych, są ogólnodostępne toalety, pomieszczenie na działalność usługową oraz hol poczekalni. Są elektroniczne tablice rozkładu jazdy oraz system informacji głosowej.

– To nowoczesny obiekt, spełniający wszystkie wymogi dla osób z niepełnosprawnościami, a zarządzanie mediami, całą obsługą i nadzorem całego budynku objęte jest obsługą elektroniczną – mówi Opowiecie.info burmistrz Lewicki. – Do tego nowoczesnego budynku przenosimy Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, który będzie na parterze, z uwagi na łatwy dostęp dla osób z dysfunkcjami ruchu. Natomiast na górze będą tzw. mieszkania interwencyjne. W tym budynku swoją siedzibę będzie też miała nasza Straż Miejska.

We wtorek, na otwarcie dworca, przyjechali przedstawiciele z Ministerstwa Infrastruktury oraz centrali PKP.

– Mam nadzieję, że zmodernizowany historyczny budynek dworca stanie się wizytówką Olesna, centrum lokalnej społeczności oraz ułatwi pasażerom podróżowanie koleją – mówił Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury. – Wszystko to dzięki Programowi Inwestycji Dworcowych, w ramach którego rząd przeznaczy do 2023 roku ponad 2 mld zł na modernizację blisko 200 dworców.

– To pierwszy obiekt w województwie opolskim zmodernizowany w ramach Programu Inwestycji Dworcowych – dodał Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S.A.

Dworzec ma nowe energooszczędne oświetlenie wraz z automatyką sterującą, ograniczając tym samym zużycie energii elektrycznej. Z kolei straty ciepła zredukowano poprzez docieplenie budynku, a także montaż stolarki okiennej i drzwiowej o niskim stopniu przenikalności cieplnej. Bardzo ważnym elementem sprawującym kontrolę nad optymalizacją zużycia energii elektrycznej, cieplnej i wody jest system BMS (Building Management System). Integruje on również nowoczesne systemy monitoringu, kontroli dostępu, sygnalizacji włamania i napadu, a także przeciwpożarowe.

Także wokół dworca PKP zaszło wiele pozytywnych zmian. Powstał parking na 40 miejsc oraz dzięki unijnym pieniądzom centrum przesiadkowe za 2 mln zł. Miasto zmodernizowało też dwie ulice, Dworcową i Sądową, prowadzące do dworca PKP. To duża rewitalizacja miasteczka.

– Teraz pozostaje nam tylko zabiegać o to, żeby jak najwięcej pociągów zatrzymywało się w Oleśnie – mówi burmistrz Lewicki. – Wokół dworca PKP wybudowaliśmy piękne centrum przesiadkowe, które przylega do terenu dworca. Jest zatoczka dla autobusów, dalej parking autobusowy. Mamy stację rowerową, gdzie można wypożyczyć sobie rower.

Burmistrz Olesna już teraz zastanawia się nad galerią w budynku PKP. Na pewno w niedługim czasie na dworcu pojawi się makieta unikatowego drewnianego kościoła św. Anny w Oleśnie.

 

 

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarstwo, moja miłość, tak było od zawsze. Próbowałam się ze dwa razy rozstać z tym zawodem, ale jakoś bezskutecznie. Przez wiele lat byłam dziennikarzem NTO. Mam na swoim koncie książkę „Historie z palca niewyssane” – zbiór moich reportaży (wydrukowanie ich zaproponował mi właściciel wydawnictwa Scriptorium). Zdobyłam dwie (ważne dla mnie) ogólnopolskie nagrody dziennikarskie – pierwsze miejsce za reportaż o ludziach z ulicy. Druga nagroda to też pierwsze miejsce (na 24 gazety Mediów Regionalnych) – za reportaż i cykl artykułów poświęconych jednemu tematowi. Moje teksty wielokrotnie przedrukowywała Angora, a opublikowałam setki artykułów, w tym wiele reportaży. Właśnie reportaż jest moją największą pasją. Moim mężem jest też dziennikarz (podobno nikt inny nie wytrzymałby z dziennikarką). Nasze dzieci (jak na razie) poszły własną drogą, a jeśli już piszą, to wyłącznie dla zabawy. Napisałam doktorat o ludziach od pokoleń żyjących w skrajnej biedzie, mam nadzieję, że niedługo się obronię.