W najbliższy piątek (12 sierpnia) w Galerii Aneks w Opolu zostanie otwarta wystawa fotografii czeskiego dokumentalisty Petra Zatloukala zatytułowana „Aerobic”. Na wernisażu obecny będzie artysta i kuratorka wystawy Štěpánka Bieleszová.

„Aerobic” to wystawa archiwalnych zdjęć Petra Zatloukala z lat 80. Na piątkowym wernisażu będzie też okazja do spotkania z fotografem i kuratorką wystawy, którą jest Štěpánka Bieleszová z Muzeum Sztuki w Ołomuńcu.

Jak pisze GSW, w latach 80. XX wieku w Czechosłowacji bardzo modne stały się grupowe ćwiczenia dla kobiet. Bardzo szybko przyjęła się rodzima forma aerobiku, czyli rytmicznych ćwiczeń przy muzyce, które przywędrowały tu z Europy Zachodniej i USA. Popularność zdobyła głównie wśród kobiet, które nie miały zbyt wielu zajęć towarzyskich. Zdecydowana większość z nich pracowała i miała mało czasu na hobby w socjalistycznej Czechosłowacji, gdzie czas wolny wypełniony był głównie opieką nad rodziną. Dlatego zorganizowane ćwiczenia, które obiecywały zarówno ładną sylwetkę, jak i kontakty towarzyskie, szybko zyskały masową popularność.

– Dzięki swojej pierwszej żonie, instruktorce aerobiku, Zatloukal mógł uczestniczyć w wielu występach, treningach i poznać kulisy tego zjawiska. Autor nie planował swoimi zdjęciami poruszać ważkich tematów polityczno-społecznych, a jednak, z perspektywy czasu, to właśnie te fotografie pokazują widzowi nieoczekiwany wycinek rzeczywistości. Wiele z tych zdjęć nosi ślady świeżego spojrzenia młodego wówczas autora. Niechcący udało mu się stworzyć nie tylko artystyczny, ale i częściowo symboliczny dokument swoich czasów. Fotografując swoje modelki  na tle skromnie wyposażonych sal gimnastycznych i zużytych betonowych powierzchni niszczejących boisk,  Zatloukalowi udało się uchwycić wiele obrazów kobiet marzących o innym, lepszym życiu. 

Petr Zatloukal

należy do grupy czeskich fotografów dokumentalistów, którzy weszli na scenę fotograficzną w latach 70. i 80. XX wieku. Byli to autorzy, którzy często wywodzili się ze środowiska amatorskiego i którzy w tym czasie promowali w Czechosłowacji tzw. dokument subiektywny. Ich twórczość nie była w żaden programowy sposób zaangażowana społecznie, a tematy i formaty ich cykli fotograficznych były często bardzo osobiste. Wielu fotografom udało się jednak pokazać sytuację społeczno-obyczajową w ówczesnej Czechosłowacji w kontekście emocjonalnej czy intymnej wypowiedzi. Sportretowany rozkład relacji społecznych zwiastował upadek systemu komunistycznego nie tylko w Czechosłowacji, ale w całej Europie Środkowej.

Otwarcie wystawy „Aerobic” w Galerii Aneks w piątek (12 sierpnia) o godz. 18.00. Wystawa będzie prezentowana do 18 września.

Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu zorganizowała wystawę we współpracy z Muzeum Sztuki w Ołomuńcu.

Fot. Muzeum Sztuki w Ołomuńcu

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze