Co to jest próchnica, ile mamy zębów, czy lubimy chodzić do dentysty? Takie oto pytania stawiali uczniowie PSP nr 8 w Opolu z koła dziennikarskiego „Ósemeczka” mieszkańcom Zaodrza w Opolu. Pretekstem do wyjścia w teren i praktycznej nauki zawodu był… Dzień Dentysty, który przypada na 5 marca.  

– Ogłaszaliśmy miastu, że jest Dzień Dentysty. W tym celu zatrzymywaliśmy przechodniów i pytaliśmy ich o różne sprawy związane ze stomatologią – mówi Żaneta Nowak, nauczyciel PSP nr 8 w Opolu, opiekunka koła dziennikarskiego „Ósemeczka”.

Ile mamy zębów? Pytali uczniowie

Mieszkańcy opolskiego Zaodrza byli pytani m.in. o to, czy lubią chodzić do dentysty i dlaczego. Trzeba było powiedzieć, ile dorosły człowiek ma zębów lub co to jest próchnica. Uczniowie sprawdzali, czy opolanie wiedzą, ile razy dziennie należy myć zęby lub które to zęby mądrości. 

– Celem akcji było edukowanie przechodniów w kwestiach higieny jamy ustnej oraz przypominanie tego jak na co dzień dbać o zęby. Do tego uczniowie mogli się sprawdzić w przeprowadzaniu wywiadów w terenie – tłumaczy nauczycielka.
Finałem akcji była również wizyta uczniów na Wydziale Sztuki UO i w gabinecie dentystycznym, gdzie dzieci spotkały się higienistką.
 
– Dzięki temu nasi uczniowie dodatkowo się dokształcili. Rozmawialiśmy m.in. o tym, że prócz pasty do zębów dorośli używają np. nici dentystycznej i irygatora – opowiada Żaneta Nowak. 
Każdy z przepytanych opolan dostał od uczniów naklejkę:
Dzień Dentysty w Opolu. Uczniowska akcja w centrum miasta [ZDJĘCIA]
Zdjęcia: PSP nr 8
Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarka, redaktor wydania miesięcznika Opowiecie.info. Wcześniej związana przez 10 lat z Nową Trybuną Opolską w Opolu. Pisze o tym, czym żyje miasto, z naciskiem na kulturę. Fanka artystów i muzyków, brzmień pod każdą postacią oraz twórczych inicjatyw. Lubi dużo rozmawiać. W wolnym czasie jeździ na koncerty i festiwale, czyta książki i ogląda filmy – dość często o mafii.