Muzeum Śląska Opolskiego zaprasza na wspólne świętowanie 1 czerwca zarówno dzieci jak i seniorów. Dla tych pierwszych przygotowano warsztaty i oprowadzania, a dla seniorów kolejny spacer tematyczny, tym razem po wyspie Bolko. Zwiedzanie wystaw tego dnia będzie bezpłatne. Dzień Dziecka w Muzeum Wsi Opolskiej – w sobotę 3 czerwca.

Dzień Dziecka w opolskich muzeach

– W ramach oprowadzania tematycznego w Dzień Dziecka będzie można dowiedzieć się jak wyglądało życie dzieci w minionych epokach, będzie to okazja na zdobycie lub uzupełnienie wiedzy o historii i poznanie jak dawniej żyli mieszkańcy Opola – zapowiada Michał Grocholski z działu promocji MŚO. – Oprócz oprowadzania tematycznego na grupy zorganizowane czekać będzie oferta warsztatów plastycznych w obniżonej do 10 zł cenie i zabawa „Cementiada”, w której grupy szkole i przedszkolne mogą wziąć udział bezpłatnie. Szczegóły i zapisy na stronie muzeum.

Seniorów tego dnia muzeum zaprasza na spacer tematyczny po wyspie Bolko pt. Rozkoduj drzewo. Pracownik z Działu Przyrody będzie przewodnikiem w tej niezwykłej podróży. Uczestnicy nauczą się rozpoznawać drzewa po ich cechach charakterystycznych, dowiedzą się, jak chronić i szanować nasze zielone skarby, a także odkryją fascynujący jak posługiwać się kodami QR. Cała trasa to odcinek około 1km i obejmować będzie 10 gatunków drzew. Udział jest bezpłatny, obowiązuje telefoniczna rejestracja: 77 443 17 57.

Dzień Dziecka w Muzeum Wsi Opolskiej 3 czerwca w sobotę w godz. 10:00-15:00
– Zapraszamy do aktywnego i rodzinnego wypoczynku w ekspozycji muzealnej opolskiego skansenu – mówi Krystian czech z MWO. – Dzieci i młodzież szkolna otrzymają bezpłatne bilety wstępu w kasie Muzeum. Osoby dorosłe towarzyszące dzieciom, zobligowane są do zakupu biletów wstępu zgodnie z obowiązującym cennikiem.

A dziać się będzie sporo: w godz.
Dzień Dziecka w opolskich muzeach10:00-15:00 wielkoformatowa gra planszowa pn. Śląskie graczki w zagrodzie na łące Budkowickiej

Prezentowane będzie rękodzieło ludowe:
• pokaz wykonywania koronki klockowej
miejsce: zagroda z Kozub
• pokaz przędzenia na kołowrotku
miejsce: zagroda Wełna
• pokaz modelowania kwiatów z bibuły
miejsce: zagroda Młyńska
• pokaz zdobienia jaj tradycyjnymi technikami
miejsce: zagroda z Kup
• 11:00-15:00 warsztaty plastyczne dla dzieci pn. Kolor w pejzażu wiejskim
miejsce: zagroda Wełna

W samo południe uroczyste otwarcie wystawy XXXVI Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego Majówka w skansenie 2023, połączone z wręczeniem nagród i dyplomów
miejsce: spichlerz ze Sławięcic
Dostępność miejsca – Informacje na temat udogodnień dedykowanych różnorodnej publiczności, m.in. dostępności architektonicznej, zamieszczone są w zakładce Muzeum Dostępne.

Wracamy jeszcze do Muzeum Śląska Opolskiego gdzie na sobotę zaplanowano zajęcia plastyczne dla dzieci.

Dzień Dziecka w opolskich muzeach

– Tym razem skupimy się na porównaniu współczesnego taty z rycerzem średniowiecznym. Czy rzeczywiście można porównać te dwie role? Kim był rycerz, jakie cechy go wyróżniały i czy może nasz tata jest podobny do tego historycznego bohatera? Przyjdź i udowodnij, że Twój tata zasługuje na miano współczesnego rycerza! – poleca Agnieszka Błażuk-Dworakowska.
W części warsztatowej dzieci będą miały możliwość stworzenia prezentu dla swojego taty – skrzynki na skarby. Będą mogły ozdobić ją według własnego pomysłu i umieścić w niej różne symbole rycerskie, takie jak napisane przez siebie kodeksy rycerskie czy właśnie przygotowany wcześniej certyfikat potwierdzający rycerskość taty. Bilety w cenie od 10 zł dostępne na stronie muzeum.

Dzień Dziecka w opolskich muzeach

Fot. Michał Grocholski

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.