Ekodzieciaki to projekt mający na celu podnoszenie świadomości ekologicznej wśród najmłodszych. Projekt został powołany do życia przez Ministerstwo Środowiska gdzie kwestią prymarną jest przybliżenie najmłodszym, poprzez różnego typu zabawy, quizy , multimedia spraw dotyczących różnorodności biologicznej.
Termin „Różnorodność biologiczna” to określenie które związane jest ze światem przyrody. Na który składają się: zwierzęta, rośliny, ich siedliska oraz geny. Wzajemne oddziaływanie różnorodności biologicznej jak i środowiska fizycznego tworzy ekosystem dzięki, któremu żywe organizmy mogą funkcjonować. Korelacja środowiska fizycznego z żywymi organizmami ma kolosalne znaczenie.
Dotyczy to produkcji żywności, gospodarki i w zasadzie trudno jest o przykład gdzie nie zachodzi zależność człowieka od środowiska fizycznego. Dzięki dostępności do gleb, powietrza , wody –funkcjonujemy. Przykład choćby budownictwa i zapotrzebowania ba drzewo, którego wachlarz zastosowań jest olbrzymi, farmacja – wiele leków bazuje na naturalnych składnikach , odzież to przecież tez naturalne tkaniny – bawełna, jedwab, wełna .
Cały przemysł turystyczny w zasadzie nie miałby szans funkcjonować bez walorów przyrodniczych – stąd różnorodność biologiczna jest tak ważna! Rangę różnorodności biologicznej podniesiono do dnia obchodów Międzynarodowego Dnia Różnorodności Biologicznej, który przypada na dzień 22 maja. Data ta nawiązuje do wejścia w życie Konwencji na temat Różnorodności Biologicznej. Co miało miejsce na Szczycie Ziemi w Rio de Janerio w roku 1992. Jest to obecnie jedno z największych przyrodniczych porozumień międzynarodowych – stronami porozumienia są 193 państwa.
Polska ratyfikowała dokument w roku 1996. Warto jeszcze raz podkreślić wagę tych obchodów, jak ważne jest zachowanie wielkości gatunków roślin i zwierząt w procesie ewolucji oraz dla utrzymania życia na ziemi.
Wracając do projektu Ekodzieciaki jest to kampania edukacyjna stworzona na rzecz dzieci, której tak jak wspominałem na wstępie, głównym celem podnoszenie świadomości ekologicznej poprzez zachęcanie do oszczędzania środowiska naturalnego poprzez różne formy aktywności .
Kampania zorganizowana przez Ministerstwo Środowiska rozpoczęła swoja edukacyjną misję w roku 2013. Ekodzieciaki promowane były w mediach gdzie bohaterka spotów telewizyjnych mrówka Leopold poprzez zabawę zachęcała do segregowania śmieci i ich ponownego wykorzystania. Dzięki którym mogą powstawać np. własnoręcznie zrobione zabawki.
Drugi komponent kampanii – strona internetowa www.ekodzieciaki.pl, została skierowana do rodziców. Gdzie mogą znaleźć tam pomysły na zabawę ze swoimi pociechami. Korzystając z prostych, wizualnych instrukcji będą mogli stworzyć razem z dziećmi ciekawe recyklingowe zabawki. Do ich wykonania wystarczą dostępne w domu materiały, np. niepotrzebny karton, plastikowe butelki, nakrętki czy gazety.
Kampania zachęca do edukacji poprzez kreatywną zabawę. Promuje takie aktywności z dziećmi, które uczą twórczego myślenia i działania, a jednocześnie kształtują postawy ekologiczne.