29 lipca 1921 roku w Prószkowie zanotowano najwyższą temperaturę na terenie dzisiejszych ziem polskich. Termometr na wówczas niemieckiej stacji meteorologicznej pokazał 40,2 stopnie Celsjusza. W 100. rocznicę tego wydarzenia Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu organizuje festiwal, podczas którego sztuka spotka się z ekologią i historią. 

– W czasach gdy tematyka zmian klimatycznych stała się jedną z najważniejszych kwestii cywilizacyjnych, zrealizujemy rezydencje artystyczne oraz działania edukacyjno-animacyjne kierowane do lokalnej społeczności, ukazujące problematykę ekologiczną i polsko-niemiecką historię Prószkowa – wyjaśnia Agnieszka Dela-Kropiowska, kuratorka projektu.

– Pomyśleliśmy, że okrągła rocznica rekordu ciepła to dobry pretekst do podjęcia dyskusji na temat globalnych zmian klimatu, które już bardzo wyraźnie odczuwamy – tłumaczy kuratorka projektu. – Ostatnie doniesienia medialne z Niemiec potwierdzają, że jesteśmy świadkami dramatycznych przemian. Ten projekt ma być próbą odpowiedzi na problemy lokalnej społeczności, którą być może na co dzień dotykają skutki tych przemian. Chcemy też zapytać mieszkańców gminy Prószków o ich odczucie obecnej sytuacji.

Historia, zabytkowe arboretum i zmiany klimatu na jednym festiwalu

Do uczestnictwa w projekcie zaproszono czworo artystów z Polski i z Niemiec, którzy w swojej twórczości podejmują kwestie ekologiczne. Artyści będą przebywać w Prószkowie przez pięć dni.

– Ten pobyt zaowocuje projektami podejmującymi temat zmian klimatu, który jest przecież ponadnarodowy – mówi Agnieszka Dela-Kropiowska. – A ponieważ sztuka ma walor integracyjny, opowiemy też o polsko-niemieckiej przeszłości regionu

Warsztaty i dyskusje odbędą się w prószkowskim Ośrodku Kultury i Sportu. Teren zabytkowego arboretum w Pomologii stanie się natomiast obszarem badań artystów, którzy w obrębie parku będą szukać odpowiedzi na pytania o źródła obecnego kryzysu klimatycznego.
Dla mieszkańców powiatu przewidziany został spacer po arboretum w towarzystwie ekologa z lokalnego stowarzyszenia Partnerstwo Borów Niemodlińskich, podczas którego będzie okazja, by zapoznać się z historią i wyjątkową przyrodą tego miejsca.
Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu realizuje projekt razem z Domem Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz niemieckim partnerem Kulturbüro Rheinland-Pfalz.

26 – 31 lipca – rezydencja artystyczna „Biegun Ciepła”  

Uczestnicy: Roman Dziadkiewicz, Diana Lelonek, Judith Röder, Julia Wenz-Delaminsky.

  • Prezentacje finałowe prac zrealizowanych w ramach projektu odbędą się 30 lipca godz. 17.00 – 19.00 (teren Ośrodka Kultury i Sportu w Prószkowie).
  • 31 lipca – 1 sierpnia – relacje filmowe i fotograficzne z finału projektu na FB @gswopole oraz na social mediach partnerów projektu.

 

Program festiwalu:

  • 27 lipca (wtorek)
    – godz. 16.00 -18.00 „Natura i historia Prószkowa”
    Spacer. 
    Zbiórka Pomologia/ zabytkowa brama wjazdowa.
    Prowadzi: DFK Proskau / Proszków- godz. 19.00 – 20.00 „Jak oszczędzać środowisko, a przez to i pieniądze. Trochę teorii i więcej praktyki”
    Wykład. 
    DFK Proskau, Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Mniejszości Niemieckiej w Prószkowie, ul. Zamkowa 2, Prószków. Prowadzi: Partnerstwo Bory Niemodlińskie.
  • 28 lipca (środa)
    – godz. 16.00 – 19.00 „Podróż pomarańczy do Prószkowa”
    Bezpłatne warsztaty dla dzieci.
     Ośrodek Kultury i Sportu w Prószkowie. Prowadzi Maria Bitka.
    Warsztaty ekologiczno-artystyczne dla młodzieży w wieku 10-14 lat. Obowiązują zapisy pod adresem mailowym: haus@haus.pl (ilość miejsc ograniczona).
  • 29 lipca (czwartek)
    – godz. 16.00 – 18.00 „Bardzo Zielony Proszków – jak to osiągnąć?”
    World café.
     Ośrodek Kultury i Sportu w Prószkowie. Wstęp wolny!
    Rozmowa i „burza mózgów”, których celem będzie wypracowanie rozwiązań ulepszających ekologiczną jakości codziennego życia. Uczestnicy wymieniają przykłady pozytywnej działalność człowieka i ich wpływu na środowisko z najbliższego otoczenia.
    Prowadzi: Partnerstwo Bory Niemodlińskie
  • 30 lipca (piątek)
    – godz. 17.00 – 19.00 „Akcje – Biegun Ciepła. Finisaż Polsko-Niemieckiego Festiwalu Sztuki”
    Prezentacje projektów artystycznych
     przygotowanych przez uczestników rezydencji:
    Romana Dziadkiewicza, Dianę Lelonek, Judith Röder, Julia Wenz-Delaminsky.
    Ośrodek Kultury i Sportu w Prószkowie. Wstęp wolny.

Fot. GSW Opole

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze