Elektrownia Opole oraz Zespół Elektrowni Dolna Odra, oddziały spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna z Grupy PGE, zostały wyróżnione jubileuszowymi certyfikatami EMAS podczas inauguracji poznańskich targów POL-ECO System.

EMAS (ang. EcoManagement and Audit Scheme) to unijny system certyfikacji środowiskowej i obecnie najwyższe ekologiczne wyróżnienie. Certyfikaty z rąk Henryka Kowalczyka, ministra środowiska oraz Andrzeja Szweda-Lewandowskiego, generalnego dyrektora ochrony środowiska, odebrał Zbigniew Kasztelewicz, wiceprezes zarządu ds. wydobycia PGE GiEK. Wyróżnienia zostały wręczone podczas ceremonii rozpoczęcia Międzynarodowych Targów Ochrony Środowiska POL-ECO System w Poznaniu.

Certyfikatem EMAS wyróżniane są organizacje, będące autorami najlepszych rozwiązań z zakresu ochrony środowiska oraz ekoinnowacji.

Elektrownie PGE GiEK wyróżnione certyfikatami za działania prośrodowiskowe– Certyfikacja naszych dwóch oddziałów, Elektrowni Opole i Zespołu Elektrowni Dolna Odra, to docenienie naszej wieloletniej działalności prowadzonej w sposób zrównoważony, przy zachowaniu wysokich standardów ekologicznych – przestrzeganiu wszelkich przepisów i norm środowiskowych – mówił podczas uroczystości Zbigniew Kasztelewicz, wiceprezes ds. wydobycia PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna. – Ochrona środowiska jest dla nas priorytetowym aspektem działalności. Koncentrujemy się na rekultywacji terenów pogórniczych, ograniczeniu emisji gazów i pyłów do atmosfery, ochronie wód i gleb oraz ich racjonalnym wykorzystywaniu. Poprawa sprawności wytwarzania energii, obniżanie energochłonności procesów wytwórczych, a także dywersyfikacja paliw pozwala PGE GiEK na dostarczenie naszym odbiorcom ekologicznego produktu, przy zachowaniu konkurencyjnych cen. Stale monitorujemy emisje substancji do atmosfery i odnotowujemy istotne ich obniżenie we wszystkich naszych jednostkach wytwórczych, nie tylko elektrowniach, które zostały dzisiaj wyróżnione, ale także w Bełchatowie i Turowie – dodał.

Elektrownia Opole

Elektrownia Opole to jedna z najmłodszych i najnowocześniejszych polskich elektrowni opalanych węglem kamiennym. Łącznie pracuje w niej sześć bloków energetycznych. Cztery uruchomione w latach 1993-1997 charakteryzują się wysoką dyspozycyjnością i bardzo niskim współczynnikiem awaryjności. Zakończona w 2019 roku budowa dwóch nowoczesnych bloków energetycznych, każdy o mocy 900 MW brutto, była największym projektem inwestycyjnym w Polsce po 1989 roku, zwiększając bezpieczeństwo energetyczne Polski.

Zobacz też: Elektrownia Opole: oficjalnie oddano do użytku bloki nr 5 i 6 [ZDJĘCIA, FILM].

Nowe bloki w Opolu produkować będą do 12,5 TWh energii elektrycznej rocznie, co pozwoli na zaspokojenie potrzeb ponad 4 mln gospodarstw domowych. Jednostki zostały zbudowane z zastosowaniem najnowszych technologii, dzięki czemu uzyskano ich sprawność w produkcji energii elektrycznej na poziomie co najmniej 45,5 proc., co oznacza ok. 25 proc. niższą emisję CO2 w porównaniu do pracujących w Polsce elektrowni starszej generacji. Po oddaniu nowych jednostek, cała Elektrownia Opole może zaspokoić 8 proc. obecnego krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną i jest trzecią co do wielkości polską elektrownią, po Bełchatowie i Kozienicach. Do produkcji energii wykorzystywać będzie węgiel kamienny w ilości ok. 4 mln ton rocznie, pochodzący z kopalń Polskiej Grupy Górniczej.

Zespół Elektrowni Dolna Odra

W skład Zespołu Elektrowni Dolna Odra wchodzą Elektrownia Dolna Odra w Nowym Czarnowie koło Gryfina oraz zlokalizowane w Szczecinie Elektrownia Pomorzany i Elektrownia Szczecin. Obecnie prowadzone są prace, które pozwolą odtworzyć moce wytwórcze w Elektrowni Dolna Odra. To jeden z priorytetów inwestycyjnych Grupy PGE i kolejna flagowa inwestycja, pozwalająca Zespołowi Elektrociepłowni Dolna Odra na utrzymanie pozycji lidera wytwarzania energii elektrycznej i ciepła na Pomorzu Zachodnim. Dodatkowo, tereny Zespołu Elektrowni Dolna Odra przygotowywane są do budowy nowych mocy fotowoltaicznych w ramach dużego Programu PV. Wstępne analizy wskazują, że docelowo mogłyby tam zostać zlokalizowane panele słoneczne o mocy nawet 125 MW.

 

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Zawsze Pewnie, Zawsze Konkretnie