Na terenie Elektrowni Opole w czwartek (10 października) przecięto wstęgę. Stało się to podczas oficjalnego przekazania do użytku bloków 5 i 6 o łącznej mocy 1 800 MW. Aktualnie Elektrownia Opole jest najnowocześniejszą w technologii węglowej elektrownią w Europie.

Przypomnijmy, że budowa bloków 5 i 6 w Elektrowni Opole o łącznej mocy 1800 MW rozpoczęła się w lutym 2014 r. Głównym wykonawcą inwestycji było konsorcjum Rafako, Polimeksu-Mostostalu oraz Mostostalu Warszawa. Paliwem podstawowym bloków jest węgiel kamienny. Ich wybudowanie kosztowało 9,4 mld zł netto. Warto zaznaczyć, że nowe bloki produkować będą do 12,5 TWh energii elektrycznej rocznie.

Elektrownia Opole: oficjalnie oddano do użytku bloki nr 5 i 6 [ZDJĘCIA, FILM]– Jesteśmy świadkami historycznego momentu. Mamy zaszczyt oficjalnie zakończyć inwestycje budowy bloków nr 5 i 6 w Elektrowni Opole. Od 1989 roku to największa przemysłowa inwestycja w Polsce – podkreślał Henryk Baranowski, prezes PGE. – Energia z dwóch nowych bloków jest w stanie zaspokoić potrzeby energetyczne aż 4 milionów gospodarstw domowych. Inwestycja jest odpowiedzią na zachodzące zmiany w branży energetycznej. Dzięki wykorzystaniu najnowocześniejszych technologii możliwe jest bardziej efektywne wykorzystanie paliwa węglowego. Bloki są o 1.3 wydajniejsze niż starsze jednostki, co bezpośrednio wpływa na zmniejszenie emisyjności całej grupy PGE, w tym na obniżeniu emisji dwutlenku węgla o 2,5 miliona ton rocznie w skali roku. Ponadto nowe bloki energetyczne są przyjazne środowisku m.in. za sprawą elektrofiltrów oraz instalacji odsiarczania i odazotowania spalin.

Czytaj też: Rozbudowa bloków 5 i 6 dobiega końca.

Elektrownia Opole: oficjalnie oddano do użytku bloki nr 5 i 6 [ZDJĘCIA, FILM]Podczas uroczystości odczytano list Andrzeja Dudy:

Fragmenty:

Razem z Państwem dzielę radość i dumę, jaka przynosi nam dzisiejsza uroczystość. To niezwykle ważny, szczególny dzień dla Elektrowni Opole, a jednocześnie dla całej Polski, energetyki i gospodarki. Gratuluje pomyślnego ukończenia wielkiej inwestycji, która w bardzo istotny sposób umacnia bezpieczeństwo energetyczne Rzeczpospolitej. Wszystkim współtwórcą tego sukcesu składamy wyrazy głębokiego uznania. Z wielką satysfakcją stwierdzam, że za konsekwentnym przeprowadzeniem ambitnej inwestycji w Elektrowni Opole stanowi piękne świadectwo patriotyzmu gospodarczego. Transformacja energetyki rodzi wyzwania, ale nasze spółki udowodniają, że ojczyzna jest w stanie im podołać. Budowa nowych bloków to największa inwestycja przemysłowa w Polsce. Potężne jednostki znacząco zwiększają zapotrzebowanie na energię elektryczną.

Elektrownia Opole: oficjalnie oddano do użytku bloki nr 5 i 6 [ZDJĘCIA, FILM]

Prezes zarządu Grupa Polimex, Krzysztof Figat wręczył ministrowi energii Krzysztofowi Tchórzewskiemu symboliczny klucz do sukcesu.

– Te inwestycje świadczą o naszym ogromnym potencjale wewnętrznym w kraju i o tym, że jesteśmy w stanie realizować naprawdę duże inwestycje i zabezpieczać polską energetykę. Elektrownia Opole będzie produkować aż 8 procent zużywanej w Polsce energii w technologii węglowej, przy czym jest ona najnowocześniejsza w Europie – mówił Krzysztof Tchórzewski, minister energii. – Dzisiaj, w wyniku tak dużej inwestycji Opole stało się centrum energetycznym Polski. Najbardziej nowoczesne elektrownie węglowe po akceptacji komisji europejskiej gwarantują nam możliwość rozwoju w energetyce odnawialnej, dają nam również możliwość budowy energetyki na morzu oraz energetyki odnawialnej jako fotowoltaika – dodał.

Wśród obecnych gości znaleźli się m.in.: Krzysztof Tchórzewski, minister energii, Marcin Ociepa, wiceminister przedsiębiorczości i technologii, Antoni Duda, poseł na sejm, Błażej Spychalski, sekretarz stanu Kancelarii Prezydenta, Patrick Słowiński, konsul generalny Ambasady USA w Krakowie, Christian Cardon, konsul ds. polityczno-ekonomicznych Konsulatu Generalnego USA w Krakowie, Adrian Czubak, wojewoda opolski, Violetta Porowska, wicewojewoda opolski, Arkadiusz Wiśniewski, prezydent miasta Opole, Andrzej Czaja, biskup opolski, Henryk Baranowski, prezes PGE, Krzysztof Figat, prezes zarządu GrupaPolimex, Mirosław Pietrucha, dyrektor Elektrowni Opole, Micheal Keroulle prezes GE Power.

Czytaj też: Blok nr 6 rozpoczął produkcję energii.

– Z punktu widzenia technologicznego jest to mercedes, czyli najwyższa, sprawna kogeneracja urządzeń. Na placu budowy pracowało około 5 tysięcy osób. Dzisiaj poza załogą Elektrowni Opole pracuje ponad 500 osób, które w różnych fazach będą zaangażowane – mówił Mirosław Pietrucha, dyrektor Elektrowni Opole.

– Inwestycja została przeprowadzona w sposób koncertowy. Jestem bardzo dumy z tego flagowego przedsięwzięcia. To miara naszych ambicji i wielki powód do satysfakcji. To odpowiedz na wyzwania nowoczesnej gospodarki, która oparta jest na wiedzy, zaawansowanych technologiach – podkreślał  Marcin Ociepa, wiceminister przedsiębiorczości i technologii.

Fot. Kinga Tokarz

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Zawsze Pewnie, Zawsze Konkretnie