Od początku pandemii zakażenie przeszedł już co piąty funkcjonariusz. Obecnie co dnia zakażenie jest potwierdzane u ponad 100 policjantów i 30 pracowników cywilnych, a liczba stale wyłączonych ze służby z powodu pandemii sięga dwóch tysięcy osób.

Od początku tego roku do marca w całym garnizonie opolskim zachorowało objawowo 70 policjantów, a z tego powodu na zwolnieniach przebywa obecnie 20 funkcjonariuszy.

– Liczby te ciągle się zmieniają z uwagi na powrót części policjantów do służby – można usłyszeć od policjantów zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu.

Najczęściej zapadają na covid policjanci pierwszego kontaktu, czyli ci, którzy pracują na ulicy: ze służby patrolowej, drogówki oraz dzielnicowi.

– Nasze kontakty zostały ograniczone do minimum, porumiewamy się mailowo lub telefonicznie, a odprawy służbowe, tam, gdzie jest to możliwe, prowadzimy w formie telekonferencji – mówi sierżant sztabowy Przemysław Kędzior z zespołu prasowego opolskiej KWP. – No i jest to dla nas czas wytężonej pracy. Sprawdzamy, czy przestrzegana jest kwarantanna, ponadto wspólnie z sanepidem prowadzimy kontrole przestrzegania zasad sanitarnych w sklepach.

Polegają one na sprawdzaniu, czy nie jest przekroczony limit osób przebywających w sklepie, a klienci i personel stosują się do rygorów sanitarnych.

– I to nie jest tak, że policjanci są wyłącznie oddelegowani do tych prac – podkreśla sierż. sztab. Przemysław Kędzior. – Oni się tym zajmują podczas codziennej służby, w ramach swoich obowiązków.

RMF FM podało, że w Polsce na początku marca odnotowano ponad 6200 wakatów w policji. Kłopoty kadrowe wzmogła sytuacja pandemiczna. Na początku marca w całym kraju było tysiąc objawowo zakażonych policjantów, a prawie drugie tyle przebywało na kwarantannie.

Od początku pandemii z powodu koronawirusa zmarło 16 policjantów oraz 9 pracowników cywilnych. Wśród nich był 34-latek, sierż. sztab. Mateusz Król z wydziału kryminalnego w Człuchowie, który zmarł w listopadzie. W tym samym miesiącu po niemal miesięcznej walce z wirusem zmarł mł. insp. Marek Swędrak, zastępca dowódcy oddziału prewencji policji w Warszawie.

Minister Dworczyk zapowiedział w lutym, że 22 marca rozpoczną się szczepienia służb mundurowych, czyli grupy +1c+. Grupa ta ma zostać zaszczepiona preparatem AstraZeneca.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarstwo, moja miłość, tak było od zawsze. Próbowałam się ze dwa razy rozstać z tym zawodem, ale jakoś bezskutecznie. Przez wiele lat byłam dziennikarzem NTO. Mam na swoim koncie książkę „Historie z palca niewyssane” – zbiór moich reportaży (wydrukowanie ich zaproponował mi właściciel wydawnictwa Scriptorium). Zdobyłam dwie (ważne dla mnie) ogólnopolskie nagrody dziennikarskie – pierwsze miejsce za reportaż o ludziach z ulicy. Druga nagroda to też pierwsze miejsce (na 24 gazety Mediów Regionalnych) – za reportaż i cykl artykułów poświęconych jednemu tematowi. Moje teksty wielokrotnie przedrukowywała Angora, a opublikowałam setki artykułów, w tym wiele reportaży. Właśnie reportaż jest moją największą pasją. Moim mężem jest też dziennikarz (podobno nikt inny nie wytrzymałby z dziennikarką). Nasze dzieci (jak na razie) poszły własną drogą, a jeśli już piszą, to wyłącznie dla zabawy. Napisałam doktorat o ludziach od pokoleń żyjących w skrajnej biedzie, mam nadzieję, że niedługo się obronię.