10. Opolski Festiwal Fotografii zaprezentuje prace między innymi czterech polskich laureatów World Press Photo: Tomasza Gudzowatego, Witolda Krassowskiego, Justyny Mielnikiewicz i Tomasza Lazara. Wielkie otwarcie w piątek 2 października o godz. 17.30 przed Miejską Biblioteką Publiczną. A sobota będzie dniem wernisaży w Muzeum Śląska Opolskiego.

 Gwiazdą imprezy w tym roku jest Tomasz Gudzowaty.
– To najczęściej nagradzany Polak w historii World Press Photo, prestiżowego międzynarodowego konkursu fotografii prasowej – mówi Michał Grocholski z Fundacji 2.8., który imprezę od 10 lat tworzy wspólnie z kolegami fotografami: Sławomirem Mielnikiem i Sławojem Dubielem.

W Opolu zobaczymy wystawę „Skaters”, która w szerokim wymiarze ukazuje skateboarding, jako zjawisko kulturowe.

Jak informują twórcy festiwalu, Tomasz Gudzowaty tworzy precyzyjne, wyrafinowane estetycznie kompozycje, uderzająco odmienne od wszechobecnej dziś pośpiesznej fotografii reporterskiej, adresowanej do niecierpliwego widza, który ledwie zauważa obrazy przemykające tysiącami przez ekran smartfona.

Artysta zaprasza nas do niemal fizycznego wejścia w świat meksykańskich skaterów, do wzbudzenia w sobie empatii w stosunku do portretowanych postaci i zrozumienia złożonego socjokulturowego tła wielkomiejskiej rzeczywistości – czytamy na stronie festiwalu.

Tomasz Gudzowaty będzie na Opolskim Festiwalu Fotografii po raz pierwszy.
– Tej wystawy nie można przegapić. Odbitki prac Gudzowatego będą naprawdę dużych rozmiarów – 3 na 4 metry – zdradza Sławomir Mielnik.

fot. Tomasz Gudzowaty

CZYTAJ: “Pokaż się” 2020. Zdjęcia z Nepalu przepustką na 10. Opolski Festiwal Fotografii

To oczywiście nie jest jedyna festiwalu, którego wydarzenia rozłożone są w czasie od 2 października do 8 listopada. W programie znalazło się 15 wystaw, w tym 12 indywidualnych oraz trzy spotkania autorskie.

Tradycją imprezy są spotkania z twórcami, dyskusje o ich fotografiach, jak i sztuce i kulturze współczesnej w ogóle. W tym roku z powodu pandemii odbędą się tylko dwa spotkania. Obowiązywać będzie limit wejść, ale organizatorzy zapewnią transmisję na Facebooku.

Opolanie spotkają się z Mariuszem Foreckim i promocja książki „Mechanizm” (2.10, godz. 18.15, MBP) oraz Tomaszem Lazarem (3.10, godz. 17.30, MŚO).

Okrągły jubileusz. W Opolu odbyły się 103 wystawy przez 9 lat

Od samego początku festiwal fotografii miał promować polskich twórców fotografii, szczególnie reportażowej.

– To dlatego indywidualne wystawy miała u nas spora cześć polskich laureatów World Press Photo – przypomina Grocholski.

Od początku festiwalu odbyły się 103 wystawy indywidualne, a na wystawach zbiorowych prezentowało się około 300 twórców. 

– Przez 10 lat pokazywaliśmy wiele projektów jako pierwsi, wierząc że są to materiały, które będą nagradzane – podkreśla Michał Grocholski. – Premiery u nas miały zdjęcia Filipa Ćwika, który dostał za nie następnie World Press Photo. Z kolei Maksymilian Rigamonti pokazywał u nas jako pierwszy draft swojego projektu fotograficznego o Wołyniu, który następnie wydał jako publikację. Została ona wybrana najlepszą książką fotograficzną na świecie.
Opowiecie.info 10. Opolski Festiwal Fotografii objęło patronatem medialnym.

10. OPOLSKIEGO FESTIWALU FOTOGRAFII
  –  PROGRAM1 X – godz. 12.00 w opolskim Rynku otwarcie wystawy Witolda Krassowskiego „Love Krowe”> 2 X – godz. 17.30 otwarcie festiwalu przed wejściem do MBP w Opolu (ul. Minorytów) oraz wernisaż wystaw: Mariusz Forecki,  „Mechanizm” oraz Mateusz Matuszczak (laureat konkursu „Pokaż się”) „Gadhimai – not just blood” (obie w MBP). Tam także PIX.HOUSE wystawa książek fotograficznych; w CMJW Marek Berezowski, „To nie jest czarny łabędź”.

O godz. 18.15 w bibliotece spotkanie z Mariuszem Foreckim, promocja książki „Mechanizm”.

> 3 X – godz. 16.00 przed wejściem do Muzeum Śląska Opolskiego wernisaże wystaw:

-> Tomasz Gudzowaty – „Skaters”
-> Wojciech Prażmowski – „Ogrody polskie”
-> Marek Szyryk – „O pięknie życia”
-> Justyna Mielnikiewicz – „W Ukrainie”
-> Piotr Zbierski – „Echoes Shades”
-> Tomasz Lazar – „Fashionphilosophy” (wszystkie w MŚO)
-> Joanna Pawłowska – „Fixation” (Aneks, Galeria Sztuki Współczesnej, plac Teatralny 12)
-> PWSFTviT w Łodzi Karolina Okrzesik „Na styku” (Galeria Pierwsze Piętro ul. Krakowska 1)

O godz. 17.30 w MŚO spotkanie z Tomaszem Lazarem.

> 4 X – godz. 12.00 w Muzeum Śląska Opolskiego spotkanie z Markiem Szyrykiem i kuratorskie oprowadzanie.
> 6 X – godz. 17.00 w poczekalni dworca PKP otwarcie wystawy Fotoklubu Opole.
> 9 X – godz. 18.00 w Filharmonii Opolskiej otwarcie wystawy Opolskiego Towarzystwa Fotograficznego.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarka, redaktor wydania miesięcznika Opowiecie.info. Wcześniej związana przez 10 lat z Nową Trybuną Opolską w Opolu. Pisze o tym, czym żyje miasto, z naciskiem na kulturę. Fanka artystów i muzyków, brzmień pod każdą postacią oraz twórczych inicjatyw. Lubi dużo rozmawiać. W wolnym czasie jeździ na koncerty i festiwale, czyta książki i ogląda filmy – dość często o mafii.