Prezentacje artystyczne, gry terenowe czy historyczne inscenizacje to tylko niektóre z atrakcji, jakie czekały w niedzielę (17 września) w parku w Skorogoszczy. W tym roku mieszkańcy świętowali podwójnie, gdyż oprócz Europejskich Dni Dziedzictwa, obchodzili także 800-lecie Skorogoszczy.

Obchody 800-lecia Skorogoszczy rozpoczęły się o godz. 15:00. Na miejscu czekały różnorodne atrakcje, zarówno te rozrywkowe, jak i edukacyjne. Jedną z nich były inscenizacje plenerowe – rekonstrukcje historyczne. Przygotowano: obóz rycerski, kramy rzemieślnicze, miecze, drewniane łuki, wyroby z drewna, kuchnię rycerską, prezentację oręża i szyków bojowych, pokazy walk rycerskich, tor łuczniczy i plebejskie zabawy dla dzieci.

Nie mogło zabraknąć także występów artystycznych. Na scenie zaprezentowały się przedszkolaki z Publicznego Przedszkola w Skorogoszczy oraz uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej w Skorogoszczy. O godz. 17:00 odbył się występ zespołu muzyki dawnej, a całą imprezę zwieńczyła wieczorna zabawa taneczna.

@opowiecie.info Prezentacje artystyczne, historyczne inscenizacje czy gry terenowe dla dzieci to tylko niektóre z atrakcji, jakie czekały w parku w Skorogoszczy 17 września. Mieszkańcy świętowali 800-lecie Skogoroszy i Europejskie Dni Dziedzictwa. #historia #kultura #historycznie #rozrywka #zabawa #tradycja #zabytki #lokalnie ♬ Happy Music – Mystix Instrumentals

– Europejskie Dni Dziedzictwa obchodzimy od kilkunastu lat, ale w tym roku okazja jest wyjątkowa, bo mamy 800-lecie dziejów Skorogoszczy. Tradycyjnie nawiązujemy do historii naszej wsi, czyli do tego, czym możemy się pochwalić – mówił Dariusz Zięba, prezes Towarzystwa Rozwoju Lokalnego „Zielony Most” w Skorogoszczy. – W 13. wieku po raz pierwszy wymieniono naszą miejscowość w dokumentach biskupa wrocławskiego – Wawrzyńca. Z tego powody chcemy świętować tę jubileuszową datę i przygotowaliśmy mnóstwo atrakcji.

– Niedawno nasze towarzyszenie wraz z PSP Skorogoszcz realizowało projekt, polegający na tym, że uczniowie odwiedziły muzealną wieżę cieśnień w Skorogoszczy. Po opowieściach i rozmowach, młodzież przystąpiła do opisania wymyślonych przez siebie legend czy baśni o Skorogoszczy  – kontynuował Dariusz Zięba. – Z tych opowieści powstała publikacja, która zostanie przedstawiona właśnie dzisiaj. Oprócz tego przygotowaliśmy  publikacje historyczne. Jedną z nich jest publikacja „800 lat Skorogoszczy”, gdzie sięgnęliśmy do najstarszych zachowanych archiwów w okolicy.

W czasie trwania imprezy można było m.in.: zwiedzić kościół parafialny pw. św. Jakuba Ap. w Skorogoszczy czy obejrzeć różnorodne publikacje i wystawy historyczne powiadające o miejscowości. Dla dzieci przygotowano również grę terenową „Bajkowy lasek”. Nie zabrakło także bogatej strefy gastronomicznej.

Organizatorami wydarzenia byli: TRL „Zielony most”, rada sołecka Skorogoszczy, PSP w Skorogoszczy, Publiczne Przedszkole w Skorogoszczy, Parafia Skorogoszcz, Dom Kultury w Lewinie Brzeskim oraz MiGBP w Lewinie Brzeskim – Filia Biblioteczna w Skorogoszczy.

fot. Milena Skóra

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Studentka Public Relations na Uniwersytecie Opolskim. Interesuje się muzyką, chętnie czyta książki rozwojowe. Wolny czas spędza również na macie, ćwicząc jogę.