I Festiwal Artystyczny „Jesteśmy tacy sami” dla dzieci i młodzieży pełno- i niepełnosprawnej – za nami. To wyjątkowy konkurs wokalny, integrujący środowisko młodych wokalistów.

Przyświecającą mu ideą jest stworzenie bezpiecznej, przyjaznej i profesjonalnie przygotowanej przestrzeni dla wspólnego muzycznego spotkania wokalistów-amatorów, w której nie mają znaczenia granice sprawności i niepełnosprawności.

Uczestnicy kwalifikowani byli na podstawie nadesłanych nagrań demo.

Przed licznie zgromadzoną publicznością wystąpiło 17 uczestników w trzech kategoriach wiekowych (7–10, 11–14, 15–18). Wykonawców oceniało jury w składzie: Magdalena Wójcik-Gugulska (wokalistka, trenerka wokalna, założycielka chóru Opole Youth Choir), Paweł Ekert (solista formacji 4mation, uczestnik „Szansy na sukces” i „Must Be the Music”), Arek Kondrowski (muzyk, gitarzysta, kompozytor, autor tekstów, realizator nagrań) oraz prezes Stowarzyszenia na Rzecz Promocji Talentów „Akces”, Mariusz Bieniecki.

Jednak wygrana nie była najważniejsza. Festiwal ma się bowiem przede wszystkim  przyczynić do rozpropagowania idei równouprawnienia osób niepełnosprawnych, wzmocnienia postrzegania utalentowanych artystów niepełnosprawnych przez pryzmat ich talentu i artystycznego dorobku, a nie przez ich dysfunkcje.

 Festiwal to nie tylko edukacja muzyczna, ale nauka tolerancji i zrozumienia niepełnosprawności. Fakt, że na tej muzycznej scenie spotykają się uczniowie zdrowi i chorzy, pozwala mieć nadzieję, że w przyszłości widok człowieka niepełnosprawnego nie będzie dziwił, ale wywoływał podziw  powiedziała pomysłodawczyni festiwalu, założycielka Stowarzyszenia Na Rzecz Promocji Talentów „Akces”, Elżbieta Pisula-Bieniecka.

Oprócz specjalnych statuetek nagrody rzeczowe ufundowali Marszałek Województwa Opolskiego, Andrzej Buła, Starosta Opolski, Henryk Lakwa, oraz Burmistrz Ozimek, Jan Labus.

Festiwal odbył się w Domu Kultury w Ozimku.

Fot. Magdalena Fleszar, Anna Juruć

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.