Mimo fatalnej pogody melomani wypełnili dzisiaj Kościół Księżnej Zofii w Pokoju do ostatniego miejsca, na wszystkich piętrach. Dzisiaj wysłuchaliśmy muzyki Georga Philippa Telemanna, Jerzego Fryderyka Haendla i Jana Sebastiana Bacha.
Dzisiejszy program:
Georga Philippa Telemanna – Koncert na 4 skrzypiec G-dur (TWV 40:201)
Jerzego Fryderyka Haendla – Sonata triowa na 2 flety i basso continuo g-moll HWV 390, Op.2 nr 5
Jana Sebastiana Bacha – Koncert brandenburski G-dur nr 4 (BWV 1049)
Jana Sebastiana Bacha – Kantata „Schweigt stille, plaudert nicht” (BWV 211) („Kantata o kawie”)Wystąpił zespół muzyki barokowej „Sanssouci” w składzie:
Liesgen – Aldona Bartnik (sopran)
Schlendrian – Dominik Kujawa (bas)
Narrator – Paweł Zdebski (tenor)Paweł Miczka – skrzypce barokowe
Joanna Walczak – skrzypce barokowe
Szymon Strzelczyk – skrzypce barokowe
Dominika Garncarz – altówka/skrzypce barokowe
Maria Misiarz – wiolonczela barokowa
Monika Targowska – flet traverso
Katarzyna Raczkowska – flet traverso
Tomasz Głuchowski – klawesyn.
– Od 21 lat przypominamy o tym słynnym parku pokojowskim, w którym właściwie zaczynało się życie muzyczne, bo przecież w połowie XVIII wieku w części parkowej był już amfiteatr, drugi na wyspie Zofii. – Trudno znaleźć lepszego cicerone po Pokoju, parku i Festiwalu Muzyki Zabytkowych Parków i Ogrodów im. Carla Marii von Webera od przewodniczącego Stowarzyszenia „Pokój” Huberta Kołodzieja. – Otwarcie parku po rewitalizacji 7 kwietnia to był przełom, bo przecież niewiele osób wierzyło, że ten park uda się odbudować, a trzeba pamiętać, że to dopiero 20 hektarów ze 193.
Kołodziej przypomniał, żę 1 maja odbył się już w parku pierwszy koncert i było to pierwsze spełnienie marzenia o tym, by do parku wróciła muzyka.
Powrót muzyki do parku był marzeniem nie tylko Huberta Kołodzieja. Ten cel od samego początku przyświecała osobie, która sprawiła, że zaniedbywany przez kilkadziesiąt lat park wraca do dawnej świetności – Barbarze Zając, wójtowi Pokoju.
I rzeczywiście – już w piątek 31 maja o godzinie 17. drugi koncert Festiwalu Muzyki Zabytkowych Parków i Ogrodów im. Carla Marii von Webera odbędzie się w zrewitalizowanej oranżerii. Z pierwszej został tylko komin…
W programie drugiego festiwalowego koncertu usłyszymy Franza Schuberta „Winterreise” (Podróż zimowa) op. 89, D 911. Cykl pieśni do poezji Wilhelma Müllera wykonaniu Rafała Żurakowskiego – baryton i Anny Miernik – fortepian.
Trzeci dzień festiwalu, sobota, przyniesie niespodziankę w postaci kontynuacji pomysłu dyrektora artystycznego festiwalu – wprowadzania do Pokoju muzyki współczesnej. Maestro Hubert Prochota w ubiegłym roku zaryzykował z bardzo trudną muzyką i jego tegoroczna propozycję można by uznać za pójście na łatwiznę: Martína Palmeriego – Misa a Buenos Aires (Misatango) na mezzosopran chór mieszany, bandoneon, fortepian i orkiestrę smyczkową, sam pozwala sobie nazywać muzyką zbliżona do popularnej. Jest to jednak na tyle wspaniała kompozycja, że zapewne przyciągnie do kościoła katolickiego pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Pokoju 1 czerwca 2024 godz. 19.00 całą rzeszę melomanów.
Martína Palmeriego – Misa a Buenos Aires (Misatango) na mezzosopran chór mieszany, bandoneon, fortepian i orkiestrę smyczkową.
Wykonawcy:
Katarzyna Trylnik – sopran
Piotr Kopietz – bandoneon
Mateusz Rożek – fortepian
Kwintet smyczkowy Akademii Muzycznej w Katowicach
Chór Akademicki UO „Dramma per musica”
Przygotowanie chóru – Elżbieta Trylnik
Dyrygent – Hubert Prochota
Więcej o kompozycji Palmeriego pisaliśmy:
Festiwal Muzyki Zabytkowych Parków i Ogrodów im. Carla Marii von Webera – tradycyjnie w Boże Ciało
Tych, którym nie uda się zobaczyć i wysłuchać tego niezwykłego dzieła Maestro Prochota zaprasza na 6 czerwca do kościoła Piotra i Pawła w Opolu na godzinę 19:30.
Aż wstyd, ze nie było dzisiaj nic o Weberze a ni o Wirtembergach – dawnych właścicielach Pokoju i inicjatorach zarówno parku jak i muzyki z nim związanej, ale będzie jeszcze niewątpliwie niejedna okazja. Zresztą pisaliśmy już o tym wszystkim wielokrotnie.
Dzisiaj jeszcze garść zdjęć z dzisiejszego koncertu i fantastycznych wnętrz Kościoła Księżnej Zofii W Pokoju.
Fot. melonik