Najbliższe dni w Muzeum Śląska Opolskiego to zakończenie dwóch dużych wystaw czasowych, podczas których będzie można po raz ostatni zobaczyć ekspozycję wraz z jej kuratorem. Muzeum zaprasza także na koncert na muzealnym tarasie.

W najbliższą sobotę (30 lipca) o godz. 15.00 żegnamy się z wystawami czasowymi w Muzeum Śląska Opolskiego. Podczas ostatniego oprowadzania po wystawach przewodniczkami będą: dr Bogna Szafraniec – kuratorka wystawy „Rzeczy piękne. Tkaniny Marii Bujakowej”, a po ekspozycji „Rzeczy praktyczne. Krótka historia tkania” – Marta Tobiasz z działu archeologicznego MŚO. Wstęp na oba wydarzenia jest wolny.

– Wystawa „Rzeczy piękne. Tkaniny Marii Bujakowej” to pierwsza od wielu lat wystawa monograficzna poświęcona artystce, zajmującej istotne miejsce w gronie projektantek i twórczyń tkanin drugiej połowy XX wieku – tłumaczy Michał Grocholski z Muzeum Śląska Opolskiego. – Naszą ekspozycję – ze względu na rodzaj prezentowanych obiektów – możemy podzielić na trzy główne części: tkaniny unikatowe, kilimy wykonywane w Zakopiańskich Warsztatach Wzorcowych oraz projekty. Całość uzupełnią fotografie i dokumenty artystki.

Wystawa „Rzeczy praktyczne” jest ekspozycją towarzysząca wystawie „Rzeczy piękne. Tkaniny Marii Bujakowej”.

– Ekspozycja w sposób bardzo syntetyczny ukazuje to wszystko, co poprzedzało tworzenie tych właśnie rzeczy pięknych – opowiada Michał Grocholski. – Człowiek od najdawniejszych czasów wykorzystywał rośliny włókniste oraz przędzę pochodzenia zwierzęcego do produkcji tkanin odzieżowych i ozdobnych.

Sierpień w Muzeum Śląska Opolskiego rozpocznie się muzycznie

W środę (3 sierpnia), o godz. 20.00. na tarasie MŚO zagrają uczestnicy 32. Międzynarodowego Kursu Muzycznego.

Międzynarodowy Kurs Muzyczny w Opolu to jedna z najstarszych i najbardziej prestiżowych imprez zajmujących się edukacją muzyczną i kulturalną w Polsce.

W programie koncertu muzyka klasyczna różnych epok. Bezpłatne wejściówki na koncert można odebrać w kasie muzeum. Ilość miejsc ze względu na miejsce ograniczona. W razie złej pogody koncert zostanie przeniesiony do sali odczytowej.

Fot. Muzeum Śląska Opolskiego

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze