Miliard złotych rząd przeznaczył na dofinansowanie gospodarstw domowych, które obejmuje zakup i montaż paneli fotowoltaicznych w ramach programu „Mój prąd”. Jak zdobyć dotację?

Fotowoltaika to darmowa energia ze słońca, wyprodukowana we własnej instalacji. Dochodzi w niej do zamiany promieniowania słonecznego na energię elektryczną.

– Instalacja tego typu składa się z modułów zbudowanych z cienkich płytek krzemowych szczelnie zalaminowanych i zamkniętych w aluminiowej ramie. Gdy promieniowanie słoneczne pada na płytki krzemowe, wytwarzana jest energia elektryczna, która za pomocą przewodów elektrycznych jest transportowana do serca instalacji, czyli falownika – wyjaśnia Elżbieta Bukowiec, rzecznik prasowy Tauron Polska Energia.

Fotowoltaika. Niższe rachunki i mniejsza emisja CO2

Fotowoltaika sprawdzi się w przedsiębiorstwie, gospodarstwie rolniczym czy domu jednorodzinnym. Moduły fotowoltaiczne można montować zarówno na dachu, fasadzie budynku, jak i na gruncie za pomocą specjalnych konstrukcji wsporczych. Systemy te, oprócz redukcji emisji CO2, gwarantują oszczędności.

– Osoby, które kupią panele fotowoltaiczne z oferty Taurona, mogą skorzystać również z oszczędności związanych z programem klienckim „Zwrot za prąd” i otrzymać bonus w wysokości do 2 procent wartości instalacji. Zwrot za prąd może stanowić równowartość kilkumiesięcznego rachunku za energię elektryczną – mówi rzecznik.

– Moc instalacji dobiera się do zużycia energii. W uproszczeniu: dla rocznego zużycia 4 MWh optymalna moc instalacji to około 4 kW. Cena w przeliczaniu na 1 kW zainstalowanej mocy oscyluje w granicach 4000–5500 zł.

 Ile pieniędzy trzeba mieć na fotowoltaikę? Jak zdobyć dotację?

Średniej wielkości instalacja fotowoltaiczna kosztuje 17–20 tys. zł. O dotację można zabiegać z funduszy unijnych bądź w ramach rządowego programu „Czyste powietrze” i programu „Mój prąd”, który będzie polegał na dopłatach do instalacji montażu paneli fotowoltaicznych w gospodarstwach domowych – maksymalnie 5 tys. zł do jednej instalacji.

– W ramach realizowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej programu „Mój prąd” nabór zostanie ogłoszony w najbliższym czasie i już będzie można składać wnioski o dofinansowanie – zapowiada Wojciech Komarzyński, rzecznik prasowy WFOŚiGW w Opolu.

Program „Czyste powietrze” przewiduje dofinansowania m.in. na instalację odnawialnych źródeł energii, tzn. kolektorów słonecznych i instalacji fotowoltaicznej. Koszty mikroinstalacji fotowoltaicznej i kolektorów słonecznych mogą zostać dofinansowane do 100 procent kosztów kwalifikowanych, wyłącznie w formie pożyczki.

CZYTAJ: Początek rozbiórki Cieplaka i pamiątkowe selfie przed wyburzeniem [WIDEO, ZDJĘCIA]

– Maksymalny jednostkowy koszt kwalifikowany na budynek jednorodzinny lub wydzielony lokal mieszkalny w budynku jednorodzinnym w przypadku kolektorów słonecznych z osprzętem to 8 tys. zł, a dla ogniwa fotowoltaicznego z osprzętem 30 tys. zł – mówi rzecznik WFOŚiGW.

Wnioski, których rozpatrzenie trwa około 90 dni roboczych, można składać w siedzibie WFOŚiGW w Opolu, przy ul. Krakowskiej 53, a także w gminach, które podpisały z funduszem porozumienie. Obecnie jest ich dwanaście, m.in. Olesno, Głuchołazy, Nysa.

– Po uzyskaniu pozytywnej decyzji i podpisaniu umowy o dofinansowanie beneficjent składa wniosek o płatność wraz z dokumentami rozliczeniowymi, jak faktury, potwierdzenia płatności, protokoły odbioru, dokumenty złomowania starego kotła i inne wymagane programem – wyjaśnia.

Fotowoltaika w praktyce

– Obawy klientów rozwiewają się już po 2–3 miesiącach, gdy widzą rachunki za prąd. Założenie instalacji zwraca się już po 4 latach – mówi Przemysław Nowicki z 3S Group, która specjalizuje się w montowaniu instalacji.

– Gdy ktoś jest zainteresowany, odwiedza go przedstawiciel i sprawdza, czy jest możliwość zainstalowania paneli na dachu bądź na gruncie oraz czy instalacja klienta wewnątrz budynku pozwala na wpięcie się w nią. W 98 procentach nie ma problemu. Po sprawdzeniu zużycia energii dobierana jest odpowiednia instalacja, określane jest finansowanie. Od tego momentu założenie fotowoltaiki trwa 2–3 tygodnie.

Fotowoltaika to produkt wieloletni.

– Kluczowa jest tu jakość montażu. Zrobiona raz a porządnie wystarczy na około 25 lat – zapewnia Przemysław Nowicki.

Fotowoltaika. Słoneczna i ekologiczna rewolucja

Za pośrednictwem instalacji fotowoltaicznej dochodzi do zmiany promieniowania słonecznego na energię elektryczną. / fot. Tomasz Chabior

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Jeden komentarz

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarka, redaktor wydania miesięcznika Opowiecie.info. Wcześniej związana przez 10 lat z Nową Trybuną Opolską w Opolu. Pisze o tym, czym żyje miasto, z naciskiem na kulturę. Fanka artystów i muzyków, brzmień pod każdą postacią oraz twórczych inicjatyw. Lubi dużo rozmawiać. W wolnym czasie jeździ na koncerty i festiwale, czyta książki i ogląda filmy – dość często o mafii.