Często zastanawiamy się, co jest główną przyczyną wypadków drogowych. Opolska policja obala mity i stwierdza fakty, a przy tym apeluje o rozwagę i rozsądek na drogach.

MITY

Najczęściej do wypadków dochodzi wczesnym rankiem i wieczorem?

Większość społeczeństwa uważa, że po zmierzchu łatwiej spowodować wypadek. Przekonania tłumaczą tym, że jest gorsza widoczność na drodze. Natomiast poranne wypadki mają być głównie spowodowane tym, że kierowcy są niewyspani – jednak i to nie znajduje potwierdzenia w statystyce. Okazuje się, że najwięcej wypadków drogowych, do których doszło podczas wakacji 2018 roku, miało miejsce w godzinach 15.00–16.00. Natomiast najwięcej ofiar śmiertelnych na drogach w trakcie ubiegłych wakacji pochłonęły zdarzenia, które wystąpiły w godzinach 16.00–17.00.

Dobra pogoda sprzyja bezpieczeństwu na drodze?

Podczas zeszłorocznych wakacji doszło do ponad 76% wypadków drogowych podczas dobrych warunków atmosferycznych. Prawie 85% to zdarzenia w ciągu dnia – przy naturalnym świetle. Blisko 84% wypadków miało miejsce na suchej nawierzchni. Opolska policja przestrzega zatem, że im lepsza pogoda, tym gorzej na drogach. Czynnik ten zazwyczaj błędnie „sugeruje” kierowcom możliwość jazdy z większą prędkością. Jadąc szybko mamy mniej czasu na obserwację, tego co dzieje się na drodze oraz na reakcję obronną.

Najbezpieczniej jest na prostej drodze?

Wśród wszystkich wypadków drogowych, do których doszło podczas wakacji w 2018 roku ponad 3800 miało miejsce na prostych odcinkach dróg. Opolska policja przestrzega. Proste odcinki drogi najczęściej „prowokują” kierowców, nie zawsze zważających na ograniczenia, do zwiększania prędkości z jednoczesnym zmniejszeniem skupienia na drodze. Takie połączenie znacznie zwiększa prawdopodobieństwo powstania wypadku. Dodatkowym czynnikiem, negatywnie wpływającym na bezpieczeństwo, w szczególności na drogach jednojezdniowych dwukierunkowych jest możliwość wyprzedzania innych pojazdów – uważanego powszechnie za najbardziej niebezpieczny manewr w ruchu drogowym. W 2018 roku podczas wakacji zginęło tak 406 osób, gdzie w wypadkach na zakrętach dróg, uważanych za bardziej niebezpieczne, śmierć poniosło 129 uczestników ruchu drogowego.

FAKTY

Wśród skrzyżowań najbardziej niebezpieczne, są te z drogą podporządkowaną

Kierujący oraz piesi nie zawsze stosują się do ustalonych zasad, prawidłowego sposobu zachowań czy reguły pierwszeństwa przejazdu. Stąd też, ponad 95% wszystkich wypadków drogowych, do których doszło na skrzyżowaniach podczas wakacji 2018 roku wydarzyło się na typowym połączeniu drogi z pierwszeństwem z drogą podporządkowaną. To właśnie ten typ skrzyżowań cechuje największe prawdopodobieństwo śmierci w wyniku wypadku drogowego. Dla porównania na tzw. rondach doszło do 1,2%, a na połączeniu dróg gdzie pierwszeństwo określa reguła „prawej strony” 3,5% ogólnej liczby wypadków na skrzyżowaniach. Aby zmniejszyć ryzyko wypadku kierujący pojazdem zbliżając się do skrzyżowania powinien zachować szczególną ostrożność bez względu na posiadane pierwszeństwo.

Kierujący pojazdami zachowują się niebezpiecznie przed przejściami dla pieszych

Najbardziej zagrożona wypadkami jest grupa pieszych. W 2018 roku podczas wakacji uczestniczyli aż w 1085 wypadkach drogowych, w których zginęło 133 osoby, a 995 zostało rannych. Większość tych zdarzeń spowodowali kierujący pojazdami, którzy nie udzielali przysługującego pieszemu pierwszeństwa. Znaczna część zdarzeń związanych z potrąceniem pieszego miała miejsce na przejściach dla pieszych. Aby zmniejszyć ryzyko wypadku, kierujący pojazdem zbliżając się do przejścia dla pieszych, powinien zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu. Ponadto jeśli skręca w drogę poprzeczną, jest zobowiązany ustąpić pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża. Kierującemu pojazdem zabrania się w szczególności: wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany; omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu.

Nadmierna prędkość to główna przyczyna tragedii na drodze

Najbardziej śmiercionośną przyczyną wypadków drogowych, pozostaje, niezmiennie od lat, niedostosowanie prędkości do warunków ruchu. Podczas wakacji 2018 roku takich wypadków było prawie 1400. W tym 34,3% wszystkich ofiar śmiertelnych, które zginęły z winy kierujących uczestników ruchu drogowego, podczas gdy w wyniku nieustąpienia pierwszeństwa przejazdu udział procentowy ofiar wyniósł 16%. Należy zaznaczyć, że nadmierna prędkość jest groźna nie tylko dla kierujących i ich pasażerów, ale również dla pieszych. W przypadku potrąceń pieszych, nawet nieznaczne przekroczenie dopuszczalnej prędkości zmniejsza szanse przeżycia człowieka. Nawet najbardziej bezpieczny samochód nie daje gwarancji na przeżycie kierowcy i pasażerom przy dużych prędkościach.

Wyprzedzanie to najniebezpieczniejszy manewr w ruchu drogowym

To sytuacja, która łączy ze sobą konieczność wykonania szeregu czynności w tym samym czasie. Z powodu nieprawidłowego wyprzedzania w 2018 roku podczas wakacji doszło do 352 wypadków, w których zginęło 56 osób, a 422 zostało rannych. Przypominamy, że kierujący pojazdem jest zobowiązany przed wyprzedzaniem do upewnienia się czy: ma odpowiednią widoczność i dostateczne miejsce do wyprzedzania bez utrudnienia komukolwiek ruchu; kierujący, jadący za nim, nie rozpoczął wyprzedzania; kierujący, jadący przed nim na tym samym pasie ruchu, nie zasygnalizował zamiaru wyprzedzania innego pojazdu, zmiany kierunku jazdy lub zmiany pasa ruchu.

W weekendy dochodzi do największej liczby wypadków

Podczas wakacji na drogach nasila się ruch związany z wyjazdami na wymarzony wypoczynek. Analiza wypadków, do których doszło w wakacje 2018 roku w ujęciu poszczególnych dni tygodnia, pozwala na stwierdzenie, że weekendy były najbardziej niebezpiecznymi okresami na drogach. To właśnie między piątkiem a niedzielą doszło do blisko połowy spośród wszystkich wypadków drogowych. Należy podkreślić, że w zdarzeniach tych śmierć poniosło 330 osób co stanowi blisko 52% ogólnej liczby śmiertelnych ofiar. Warto zaznaczyć, że do największej liczby tragicznych w skutkach wypadków dochodziło w piątki. To właśnie w każdy piątek wakacji miało miejsce średnio prawie 110 wypadków drogowych, w których ginęło 10 osób.

Inf. mat. prasowe/Biuro Ruchu Drogowego KGP

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Zawsze Pewnie, Zawsze Konkretnie