Autorami podręcznika akademickiego „Wprowadzenie do Global Studies” są naukowcy z Uniwersytetu Opolskiego: Sabina Baraniewicz-Kotasińska, prof. Kamil Minkner, dr Adam Drosik, dr Grzegorz Haber oraz dr Bartosz Maziarz. Na potrzeby projektu materiał zbierali m.in. w Norwegii i Jordanii. – Globalizację pokazaliśmy wielowymiarowo i w bogatej oprawie graficznej – mówią twórcy. 

Z pomysłem stworzenia podręcznika wyszli twórcy Fundacji HumanDoc, po to by w przejrzysty i ciekawy dla współczesnych odbiorów sposób zainteresować ich problemami globalnymi.

CZYTAJ: Sukces politologów z Opola. Dr Barbara Curyło: budujemy „strefę euro” w ramach edukacji europejskiej

–  Szukaliśmy kogoś, kto chciałby współpracować i to właśnie opolscy naukowcy dołączyli do projektu, który rozpoczęliśmy dwa lata temu – tłumaczy Izabela Żbikowska, koordynator projektu z Fundacji HumanDoc.

– Celem było wydanie podręcznika i stworzenie dwóch nowych modułów danej specjalności na opolskiej politologii. Finałem jest dzisiejsza konferencja naukowa, natomiast projekt współfinansowało Ministerstw Spraw Zagranicznych.

O globalizacji jasno i na temat

– Opolanie pojechali do Norwegii i Jordanii, po to by zebrać materiały potrzebne do przygotowania innowacyjnego narzędzia do nauczania o edukacji globalnej. Chcemy rozmawiać o globalizacji w sposób jasny dla każdego. Podręcznik to coś więcej niż suchy tekst. Ujęliśmy temat wielopłaszczyznowo, dodając  ciekawe zdjęcia i grafiki.

Fotografie te pochodzą z takich witryn, jak Global Voices czy Human Watch Rights, ich autorami są również m.in. Wojciech Grzędziński, uznany polski fotoreporter w tym laureat nagrody World Press Photo czy opolanin – Rafał Mielnik, fotoreporter i podróżnik.

Podręcznik, którego odbiorcami mają być przede wszystkim studenci i naukowcy, składa się z siedmiu rozdziałów, a ilustrują go zdjęcia, które już same w sobie stanowią materiał dydaktyczny.

– To książka o globalizacji, ale w nowoczesnym kontekście. Opracowaliśmy 30 zagadnień w dość krótkich tekstach, które wiążą się z szeroko rozumianym globalnym światem. One mają stanowić mapę poruszania się po tym świecie – opowiada prof. Kamil Minkner.

Na łamach „Wprowadzenia do Global Studies” przeczytamy m.in. o zagadnieniach ekologicznych, zrównoważonym rozwoju, klimacie, żywności, prognozowaniu czy trendom technologicznych.

Teksty oparte na badaniach w Jordanii i Norwegii

– Szczególnie ważnym wyjazdem był ten do Jordanii z uwagi na naukę i doświadczenie. W książce prezentujemy wiele przykładów i zdjęć z tej wyprawy – mówi naukowiec.

– Spotkaliśmy się m.in. z przedstawicielami organizacji pozarządowych, które monitorują problem imigrancki głównie po wojnie syryjskiej. Rozmawialiśmy z Syryjczykami i wieloma Jordankami, które przełamywały stereotyp kobiety zajmującej się jedynie domem. Poznaliśmy wiele kobiet bardzo aktywnych w sferze publicznej i kompetentnych w sprawach zarządzania sprawami globalnymi.

Opolanie odwiedzili również jeden z największych obozów dla uchodźców – Zaatari, blisko granicy jordańsko-syryjskiej.

– Ten obóz jest przykładem świetnego zarządzania przez UNHCR, czyli Organizację Narodów Zjednoczonych ds. uchodźców. To modelowy przykład, jak zarządzać powojennym obozem. Tam nie ma przestępczości, jest spokojnie, funkcjonuje rodzaj wewnętrznego rynku – relacjonuje profesor.

Czytaj w Colegium Civitas lub online

Podręcznik będzie dostępny dla wszystkich studentów w Opolu w bibliotece Collegium Civitas przy ul. Katowickiej. Mimo to, każdy może ją pobrać i przeczytać bezpłatnie ze strony TU

Dodajmy, że w holu uczelni można zobaczyć również wystawę Polskiej Pomocy. Pokazano na niej fotografie wykonane podczas projektów zrealizowanych we współpracy z polskimi organizacjami pozarządowymi. To ujęcia m.in. z Tanzanii, Ugandy czy Palestyny.

CZYTAJ: Rektor Uniwersytetu Opolskiego: Uczelnia wpisała się w oczekiwania społeczne [ROZMOWA]

Fot. Anna Konopka

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarka, redaktor wydania miesięcznika Opowiecie.info. Wcześniej związana przez 10 lat z Nową Trybuną Opolską w Opolu. Pisze o tym, czym żyje miasto, z naciskiem na kulturę. Fanka artystów i muzyków, brzmień pod każdą postacią oraz twórczych inicjatyw. Lubi dużo rozmawiać. W wolnym czasie jeździ na koncerty i festiwale, czyta książki i ogląda filmy – dość często o mafii.