Nie wiadomo jeszcze kiedy, ale te pieniądze na pewno to nas dotrą. Wszystkie potrzebne umowy zostały już podpisane. Samorząd województwa opolskiego organizuje spotkania w subregionach, połączone z warsztatami, by samorządom lokalnym pokazać więcej szczegółów programu „Fundusze Europejskie dla Opolskiego 2021-2027”, by jak najlepiej się do nowych projektów przygotować – bo czasu na inwestycje będzie niewiele.

– W tej perspektywie jeszcze w większym stopniu niż do tej pory będziemy zarządzać funduszami europejskimi poprzez subregiony – informuje marszałek Andrzej Buła. Subregiony będą decydować o podziale jeszcze większych kwot niż dotychczas – wcześniej było to 14% naszego programu regionalnego, teraz będzie to już 27% całej kwoty. To niemal 262 milionów euro. Po raz pierwszy subregiony będą same decydować o podziale części pieniędzy z Europejskiego Funduszu Społecznego, na tzw. projekty miękkie, kierowane bezpośrednio do mieszkańców. Na ten cel w subregionach będzie 56,6 miliona euro.

Subregiony same będą decydować o działaniach takich jak: efektywność energetyczna, zapobieganie zagrożeniom, gospodarka wodno-ściekowa, bioróżnorodność, niska emisja i mobilność, dziedzictwo kulturowe oraz kultura i turystyka. W przypadku projektów miękkich będą to pieniądze na edukację przedszkolną i edukację ogólną, edukację włączającą, wsparcie rodziny i pieczy zastępczej, profilaktykę zachowań społecznych dzieci i młodzieży, usługi zdrowotne dla osób starszych i społeczne dla osób niesamodzielnych oraz opiekę długoterminową.

Subregion kędzierzyńsko-strzelecki był pierwszym subregionem, w którym rozmawiano o możliwościach realizacji partnerskich projektów samorządowych.

„Fundusze Europejskie dla Opolskiego 2021-2027” w subregionach

Może liczyć na około 42,5 miliona euro. Prezydent Kędzierzyna-Koźla, Sabina Nowosielska – Samorządowcy są już niecierpliwi.- przyznaje prezydent Kędzierzyna-Koźla, Sabina Nowosielska. – Mamy przygotowaną strategię subregionu. Na pewno będziemy chcieli inwestować w ścieżki rowerowe, w bezpieczeństwo, ale to jest decyzja całego subregionu. Razem, ze wszystkim włodarzami będziemy musieli znaleźć propozycje współpracy – mówi. Starosta strzelecki Józef Swaczyna dodaje zaś, że teraz każdy samorząd powinien sobie odpowiedzieć, co może przygotować i na co może złożyć wnioski. – Czy wszystkie samorząd będzie stać na te projekty i na wkłady do tych projektów, bo to też jest bardzo ważne – zastanawiał się, przypominając o trudnej sytuacji finansowej samorządów lokalnych. Mówił, że do wszystkich konkursów samorząd powiatu startować nie będzie, ale do niektórych na pewno, m.in. tych związanych z rewitalizacją.

Kolejne spotkanie, z przedstawicielami 21 samorządów tworzących Aglomerację Opolską, odbyło się w Gogolinie. To największy subregion w województwie opolskim, a zatem i największa kwota. – To 400 milionów złotych dofinansowania zarówno na infrastrukturę, edukację przedszkolną, włączającą, kształcenie ogólne czy wsparcie usług zdrowotnych, społecznych i seniorów. To zakup ekologicznych autobusów, budowa ścieżek rowerowych, to są pieniądze na nowe parkingi, zieloną i niebieską infrastrukturę. Z pieniędzy będą mogły korzystać straże pożarne, realizowane będą projekty związane z bioróżnorodnością. Część pieniędzy przeznaczona jest na termomodernizację czy OZE. Spektrum propozycji jest spore – mówi Karina Bedrunka.

„Fundusze Europejskie dla Opolskiego 2021-2027” w subregionach

Przewodniczący zarządu Stowarzyszenia Aglomeracji Opolskiej Andrzej Kasiura, podkreśla, że do 2027 roku mamy czas na zrealizowanie nowej perspektywy. – Jest to niewiele czasu, ale jesteśmy pełni optymizmu, że uda się ten budżet zrealizować.. Stawiamy na ekologiczną energetykę, bezpieczeństwo, niską emisję, edukację, wsparcie seniorów. Przed nami dużo spotkań i pomysłów na to, żeby samorządy znalazły pieniądze na wkład własny – mówi Andrzej Kasiura.„Fundusze Europejskie dla Opolskiego 2021-2027” w subregionach

Z kolei burmistrz Gogolina Joachim Wojtala podkreśla, że pieniądze będą sprawnie wydawane, ponieważ samorządy mają bardzo dobrze zdefiniowane potrzeby. – Jesteśmy bardzo dobrze zorganizowani. To, co nas determinuje do działania, to ekologia. Założyliśmy klaster gmin: Gogolin, Krapkowice, Walce, Zdzieszowice i Izbicko. Będziemy chcieli spożytkować pieniądze, żeby działać przeciwko zubożeniu energetycznemu. Będziemy tworzyć mieszkania wspomagane. Jesteśmy do tego przygotowani, mamy już wypracowane projekty i posiadamy pozwolenia budowlane. Chcemy też rekultywować tereny poprzemysłowe – mówi burmistrz Gogolina.

„Fundusze Europejskie dla Opolskiego 2021-2027” w subregionach

Kolejne spotkania w subregionach już niebawem: 24.02 – Subregion Północny, a 1.03 – Subregion Brzeski.

Fot. UMWO

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.