Rewaloryzacja i rewitalizacja pokojskiego parku trwa w najlepsze. Niestety na terenie budowy coraz częściej pojawiają się nielegalnie quady i motocykle. – Nieodpowiedzialne i chuligańskie zachowania będą surowo karane – zapowiada Barbara Zając, wójt gminy Pokój.
Zabytkowy mur (na zdj. z lewej), jest elementem ogrodzenia parku. / Fot. prywatne
O odnowę zabytkowego parku w Pokoju, którego początki sięgają XVIII wieku, gmina zabiegała od ponad dekady. Światełko w tunelu pojawiło się wraz z podpisaniem projektu modernizacji parku w 2017 roku.
– Niszczejący i zaniedbany dotąd teren parku ma szansę wypięknieć i zmienia się na naszych oczach – cieszy się Barbara Zając, wójt gminy Pokój, do której należy liczący 41 hektarów park angielski i francuski. – Projekt wart 3 mln i 800 tys. zł nasza gmina realizuje z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Nysie, Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków i z Wojewódzkim Urzędem Pracy w Opolu. Obecnie rewitalizacji podlega nasz 14-hektarowy park francuski.
Zaplanowane działania obejmują przeprowadzenie prac konserwatorskich, odtworzeniowych i zabezpieczeniowych.
– Do gminy Pokój należy m.in. wykonanie ogrodzenia, zabezpieczenie ruin, budowa trzech altan: na Wzgórzu Błyskawic, na Wzgórzu Schlegelia oraz altany ze Źródłem Charlotta – opowiada Barbara Zając. – Na liście jest również odbudowa Świątyni Księcia Eugena, prace konserwatorskie i zabezpieczające Herbaciarnię.
CZYTAJ: Gmina Turawa. Kurierzy społeczni troszczą się o potrzebujących i seniorów
Odnowione zostaną również rzeźby, które przekazano do Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie. Renowację prowadzą konserwatorzy przeszkoleni przez WUP w Opolu.
– Ważną rolę pełni również Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Pokoju, który realizował m.in. warsztaty dla dzieci i dorosłych prowadzone przez rękodzielników – wylicza. – Na sercu leży nam również zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat wartości dziedzictwa kulturalnego przez działania informacyjno-edukacyjne i wydanie poradnika dla instytucji kultury – mówi wójt gminy.
Stop wandalom i quadom
Władze gminy otrzymały ostatnio informację o dewastacji altan, odrestaurowanych wzniesień i lwa w części zabytkowego założenia parkowego w Pokoju.
– Nie możemy obojętnie patrzeć na takie chuligańskie zachowania. Będziemy reagować i w parku pojawią się częstsze kontrole policji – podkreśla pani wójt. – Niedopuszczalne jest również wjeżdżanie na teren parku quadami czy motocyklami. Nie dotyczy to tylko uprawnionych służb.
Aktualnie część zabytkowego założenia parkowego w Pokoju od strony Opolskiej do Winnej Góry to teren budowy. – Każdy, kto wchodzi na teren, robi to w sposób nieuprawniony, a o wypadek łatwo – przestrzega.
Dodajmy, że projekt „Zachowanie dziedzictwa kulturalnego i historycznego poprzez rewaloryzację obiektów zabytkowych w Pokoju i działania edukacyjno-informacyjne w województwie opolskim” jest dofinansowany ze w UE w ramach RPO WO 2014–2020.
2 komentarze
Chyba jednak rewitalizacja…..
Rewitalizacja przebiega fatalnie. Mnóstwo drzew wyciętych (także zdrowych!), kompletna dewastacja gleby, korzenie drzew leżą połamane na wierzchu (za kilka lat większość pozostałych drzew będzie bardzo poważnie chorować). Po rewitalizacji opiszę Was jak zniszczyliście perłę zieleni w Pokoju. Będzie to krytyka merytoryczna, poparta druzgocącą dla wykonawcy argumentacją.