„Godzina W” – utwór Godzina W pochodzi z płyty pt. Powstanie Warszawskie zespołu Lao Che. Cała płyta jest tworzącą jedną całość opowieścią o jednym z największych powstań zbrojnych w polskiej historii – Powstaniu Warszawskim.

https://www.youtube.com/watch?v=xZb3jJE8pYM – link do teledysku

Lao Che poprzez teksty, muzykę i przeróżne inne dźwięki doskonale oddał emocje towarzyszące młodym żołnierzom Armii Krajowej, którzy stanęli do nierównej walki z hitlerowcami w sierpniu i wrześniu 1944 roku w polskiej stolicy. Ta nierówna walka okazała się tragiczna dla uczestników powstania, dla cywilnych mieszkańców Warszawy, ale również dla całego miasta. To opowieść o romantycznym marzeniu o wolności, o młodzieńczym niepodległościowym zrywie, o nadziejach Polaków na odzyskanie własnej suwerenności. Lao Che nie próbuje opowiadać całej złożonej historii powstania, ale ukazuje tylko dziesięć obrazów z jego przebiegu. Autorem wszystkich tekstów jest wokalista Lao Che Hubert Dobaczewski.

Piosenka Godzina W opowiada o samym początku powstania, które wyznaczono na godzinę 17.00 – 1 sierpnia 1944 roku. Utwór oddaje atmosferę tuż przed rozpoczęciem powstania. Żołnierze AK zbierają się na pozycjach. Żołnierze z batalionu Zośka tramwajami jadą na podstawę wyjściową na Woli. Jest gorący dzień, świeci słońce. W pierwszych godzinach i dniach powstania ginie wielu żołnierzy AK. W tekście można znaleźć nawiązanie do piosenek z tamtych czasów. "Siekiera, motyka…" była jedną z najpopularniejszych piosenek z czasów okupacji wyśmiewających Niemców. Vis, który pojawia się w tekście to polski pistolet należący do najpopularniejszego uzbrojenia osobistego AK.

W tekście wymienia się pięć spośród wielu batalionów walczących w powstaniu. "Zośka" walczył na Woli i Starym Mieście, składał się przede wszystkim z harcerzy. Członkiem "Zośki" był m.in. Krzysztof Kamil Baczyński. "Pięść" – walczył na Woli. "Miotła" – to 350 osobowy batalion, który rozpoczął walkę na Woli, a zakończył na Starym Mieście. "Czata 49" – inaczej Centrala Zaopatrzenia Terenu 49 (CZT 49) rozpoczął powstanie na Woli, potem na Starym Mieście i Czerniakowie. W jego skład wchodzili cichociemni. "Parasol" – wywodził się z harcerstwa i Szarych Szeregów, osłaniał komendę główną AK na Woli.
Pod koniec tego tekstu pojawiają się w nim dwa cytaty z poezji największego poety okupacyjnego, żołnierza AK Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Zginął podczas powstania 4 sierpnia 1944 roku. Tragiczne losy powstańców doskonale opisuje zwrotka z wiersza pt. Elegia o chłopcu polskim. Całość podsumowuje dwuwiersz z wiersza Baczyńskiego "Raz, Dwa, Trzy, Cztery".

Godzina W

Tramwajem jadę na wojnę,
tramwajem z przedziałem: "Nur für Deutsche",
z pierwszo-sierpniowym potem na skroni,
z zimnem lufy "Vis'a" w nogawce spodni,
siekiera, motyka, piłka, szklanka,
biało-czerwona opaska moja – opaska na ramię powstańca,
w kieszeni strach, orzełek i tytoń w bibule,
ja nie pękam, idę w śmierć ot tak – na krótką koszulę.

Żołnierze podziemia:
Oi!
Batalion "Zośka" Oi!
Oi!
Batalion "Pięść" Oi!
Oi!
Batalion "Miotła" Oi
"Czata 49", "Parasol"!

I wyszedłeś jasny synku z czarną bronią w noc,
I poczułeś jak się jeży w dźwięku minut – zło,
Zanim padłeś, jeszcze ziemię przeżegnałeś ręką,
Czy to była kula synku, czy ci serce pękło?
pękło
pękło
(K.K.Baczyński)

Do broni, byczo jest

(gen. Władysław Sikorski):
My Polacy mamy opinie romantyków
My Polacy mamy opinie romantyków
Nam jedna szarża – do nieba wzwyż,
I jeden order – nad grobem krzyż (K.K.Baczyński)
Jedna szarża – do nieba wzwyż,
Jeden order – nad grobem krzyż,
I wyszedłeś jasny synku z czarną bronią w noc,
I poczułeś jak się jeży w dźwięku minut – zło,
Zanim padłeś, jeszcze ziemię przeżegnałeś ręką,
Czy to była kula synku, czy ci serce pękło?
pękło
pękło
pękło
pękło

Faktografia: https://orion.blox.pl

 

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Autorzy, którzy chcą, aby ich artykuły, napisane na łamach "Grupy Lokalnej Balaton" w latach 2013-2016, widniały na portalu informacyjnym Opowiecie.info proszeni są o przesłanie tytułu artykułu oraz zawartych w nim zdjęć na adres: news@opowiecie.info