Bez względu na branże czy tez kierunek prowadzonej działalności, każdy przedsiębiorca zobligowany jest do przestrzegania przepisów regulujących gospodarkę odpadami. Wynika to z szeregu dyrektyw, które jasno i wyraźnie wskazują jak należy obchodzić się z odpadami.
Polska wchodząc w struktury UE przystąpiła do programu mówiącego o należytym gospodarowaniu odpadami, co tyczy się ich weryfikacji pod kątem szkodliwości jak i ponownego wykorzystania.
Proces adaptacji prawa UE dla członków unii wiążę się z okresem przejściowym jego zastosowania w strukturach prawnych państw członkowskich.
Okresy przejściowe co do ich pełnego czasu wdrożenia są wynikiem negocjacji rządowych. W przypadku Polski okres ten wynosił pięć lat dyrektywa UE 94/62/WE (opakowania, odpady opakowane), trzy lata w odniesieniu do składowisk odpadów 99/31/WE. Transport i kontrola odpadów w obrębie Wspólnoty Europejskiej oraz poza jej granice wyniósł pięć lat – rozporządzenie 259/93/EWG, z podziałem na ponowne odzyskiwanie odpadów tzw. „zielona lista” oraz „pomarańczowa lista”.
Fundamentem prawa ekologicznego unii jest zrównoważony rozwój, wysoki poziom ochrony środowiska, przezorność przewidywania ewentualnych negatywnych skutków działań, prewencji i zapobiegania zanieczyszczeniom oraz likwidacji ich źródła. Kwestią najbardziej istotną jest bezdyskusyjny fakt, iż osoba zanieczyszczająca środowisko płaci wszelkie koszty likwidacji szkód ekologicznych i wynikłych z tego ewentualnych strat.
Stąd właśnie właściciele firm produkcyjnych prowadzą na terenie swoich zakładów politykę gospodarowania odpadami. Co wiąże się z ich odpowiednią selekcją.
Klasyfikacja ich jest określona w „Katalogu odpadów”, w myśl Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 27 września 2001roku.
Katalog dzieli odpady na grupy w zależności od źródła ich powstania. Grup tych jest dwadzieścia, związane są one głównie z branżą skąd są pochodną, jak np. „ Odpady z rolnictwa, sadownictwa, łowiectwa oraz przetwórstwa żywności czy odpady z produkcji, przygotowania, obrotu i stosowania produktów przemysłu chemii nieograniczonej” w zasadzie każda gałąź przemysłowa mieści się w spisie katalogu. Odpady oprócz klasyfikacji powstania dzielą się również pod kątem bezpieczeństwa.
Największą grupę stanowią odpady komunalne, wytwarzane przez każde gospodarstwo domowe jak i przedsiębiorstwa. Zaliczmy do nich te rzeczy, które są w codziennym użyciu czyli: opakowania, odpady podlegające biodegradacji oraz szereg innych z którymi na co dzień się stykamy.
Odpady komunalne zmieszane dzielą się na niebezpieczne, wytwarzane w strumieniu odpadów komunalnych to przede wszystkim: baterie, lekarstwa, farby, lakiery oraz opakowania po nich, lekarstwa. Odpady niebezpieczne powinny być selektywnie gromadzone i przekazywane do odzysku oraz unieszkodliwiania.
Odpady ulegające biodegradacji – są to odpady, które ulegają rozkładowi tlenowemu lub beztlenowemu przy udziale mikroorganizmów. Tak jak wszystkie rodzaje odpadów, również i odpady ulegające biodegradacji powinny być zbierane w sposób selektywny. Należy pamiętać o tym, iż każdy przedsiębiorca prowadzący działalność w zakresie odbierania odpadów komunalnych zobowiązany jest do selektywnego odbierania odpadów oraz ograniczania ilości odpadów ulegających biodegradacji kierowanych do składowania. Ponadto prawo polskie zakazuje unieszkodliwiania poprzez składowanie odpadów ulegających biodegradacji, które zostały selektywnie zebrane. Odpady takie powinny zostać skierowane do procesów odzysku. Obowiązki związane z gospodarowaniem tą grupą odpadów skierowane są przede wszystkim do gmin gdzie funkcjonuje dany zakład.
Rozróżniamy również szereg produktów niebezpiecznych wchodzących w skład odpadów szkodliwych, które wymagają rygorystycznemu sposobie przechowywania i utylizacji są to :
Akumulatory, baterie, baterie przemysłowe , oleje, farby. Odrębną grupę stanowią odpady medyczne i weterynaryjne co do których prowadzona jest odpowiednia polityka utylizacyjna .