Helena Finke zastąpiła Wilhelma Bekera, zmarłego nagle prezesa Okręgowe Spółdzielni Mleczarskiej w Oleśnie, który nadał charakter mleczarni, produkującej żywność tradycyjną opartą na starych recepturach. Istniejącej w tym samym miejscu w Oleśnie mleczarnia od 1907 roku za sprawą Wilhelma Bekera jest rozpoznawalna nie tylko w województwie, ale też za granicą.

Przejmująca teraz stery pani prezes Finke z OSM Olesno związana jest od ponad 40 lat. I można powiedzieć, że jest w niej od zawsze, bo to jej pierwsza i ostatnia praca. Zaczynała od stanowiska referenta, potem została specjalistą do spraw produkcji, a ostatni szczebel, przed przejściem na emeryturę, to kierownik produkcji.

To przedstawiciele pracowników i przedstawiciele rady rolników w tajnym głosowaniu wybrali Helenę Finkę i poprosili, by wróciła z emerytury.

– Byłam bardzo zaskoczona, bo już osiem miesięcy byłam na emeryturze, ale była taka sytuacja, więc wróciłam – mówi Opowiecie.info nowa prezes Helena Finke. – Zamierzam kontynuować dzieło pana prezesa Bekera, więc taką samą działalność zamierzamy prowadzić, jaką prowadziliśmy. Czyli cały czas stawiamy na jakość i tradycję, a produkcja oparta na starych recepturach to nasz kierunek działania.

Pani prezes podkreśla, że dołoży wszelkich starań, żeby było tak, jak za powszechnie szanowanego i lubianego prezesa Bekera, który pochodził z Ligoty Oleskiej.

– Ja pochodzę ze wsi Goła w gminy Gorzów Śląski, z rodziny gospodarskiej, a moi rodzice hodowali bydło i specjalizowali się w produkcji mleka – podkreśla pani Helena.

Najbardziej znane produkty z OSM Olesno, to masło, twaróg z Olesna, a przede wszystkim oleska śmietankówka, czyli świeża śmietana z odrobiną alkoholu.

Teraz na rynek wchodzi solone masło, takie, jakie przed wielu laty robiły kobiety w tych okolicach. Za chwilę pojawią się klinek solony a’la feta, z przepisem na sałatkę na odwrocie. To już pomysł nowej prezes Heleny Finke.

Oleska spółdzielnia może poszczycić wieloma nagrodami. „Śmietankówka” wygrała międzynarodowe targi gospodarcze „Kooperacja” w Praszce jako najlepszy produkt lokalny.  Masło ekstra z Olesna otrzymało certyfikat „Jakość tradycja”, przyznany przez Polską Izbę Produktu Regionalnego i Lokalnego. W roku 2013 roku masło z Olesna oraz ser twarogowy z Olesna zostały wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych, prowadzoną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. OSM w Oleśnie zdobyła dwa certyfikaty jakości „Doceń polskie” i tytuły TOP PRODUKT. Co najważniejsze,  również spółdzielnia jest członkiem Regionalnej Sieci „Dziedzictwo kulinarne Opolskie” i częścią „Oleskiego Koszyka”,  czyli Stowarzyszenia Klaster Dobrej Żywności.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarstwo, moja miłość, tak było od zawsze. Próbowałam się ze dwa razy rozstać z tym zawodem, ale jakoś bezskutecznie. Przez wiele lat byłam dziennikarzem NTO. Mam na swoim koncie książkę „Historie z palca niewyssane” – zbiór moich reportaży (wydrukowanie ich zaproponował mi właściciel wydawnictwa Scriptorium). Zdobyłam dwie (ważne dla mnie) ogólnopolskie nagrody dziennikarskie – pierwsze miejsce za reportaż o ludziach z ulicy. Druga nagroda to też pierwsze miejsce (na 24 gazety Mediów Regionalnych) – za reportaż i cykl artykułów poświęconych jednemu tematowi. Moje teksty wielokrotnie przedrukowywała Angora, a opublikowałam setki artykułów, w tym wiele reportaży. Właśnie reportaż jest moją największą pasją. Moim mężem jest też dziennikarz (podobno nikt inny nie wytrzymałby z dziennikarką). Nasze dzieci (jak na razie) poszły własną drogą, a jeśli już piszą, to wyłącznie dla zabawy. Napisałam doktorat o ludziach od pokoleń żyjących w skrajnej biedzie, mam nadzieję, że niedługo się obronię.