Pod względem liczby mieszkańców Grabin należy do największych miejscowości gminy Niemodlin. Na koniec 2014 roku miał 612 mieszkańców. Ludniejsze od Grabina są już tylko Gracze (1509) no i oczywiście sam Niemodlin (6328).

Gdy przejeżdżamy przez gminę Niemodlin w stronę Nysy, to Grabin jest ostatnią miejscowością gminy i zarazem powiatu opolskiego. Opuszczając Grabin, wjeżdżamy na teren powiatu nyskiego.

Szosa, która kiedyś biegła przez wieś, dziś omija Grabin. Czasem jednak warto zjechać na chwilę z głównej drogi. Na pewno warto w przypadku Grabina. Gdy już wjedziemy do wsi, to nie możemy zrezygnować z obejrzenia kościoła. To przecież jedno z najważniejszych miejsc we wsi. Ponadto kościół pod wezwaniem świętego Mikołaja w Grabinie, to najważniejszy zabytek we wsi. Tak wygląda, gdy się do niego dochodzi:

Obok wejścia widoczna jest tablica. Zrobiłem jej zdjęcie z bliska:

Z tablicy dowiedziałem się, że Grabin był kiedyś własnością warszawskiego hrabiego, którego nagrobek jest obok kościoła. Odnalazłem ten nagrobek. Stoi on przy ścianie plebanii:

Sfotografowałem z bliska napisy na nagrobku:

W tłumaczeniu na polski informują one: "Stanisław Aleksander Błażej hrabia Colonna Walewski, honorowy rycerz Suwerennego Zakonu Maltańskiego, pan na Grabinie, opiekun grabińskiego kościoła, urodzony w Warszawie 3 II 1840, zmarły w Grabinie 22 III 1896".

W latach 1840-1896 Warszawa była w granicach Cesarstwa Rosyjskiego. Dlaczego urodzony w Warszawie hrabia kupił Grabin, leżący w Cesarstwie Niemieckim i tam się przeprowadził? Ciekawa sprawa. Postaram się znaleźć jakieś wyjaśnienie tej historii.

Jeśli ktoś wie coś na ten temat, to proszę o kontakt na e-mail:

beczka@ceti.com.pl

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Autorzy, którzy chcą, aby ich artykuły, napisane na łamach "Grupy Lokalnej Balaton" w latach 2013-2016, widniały na portalu informacyjnym Opowiecie.info proszeni są o przesłanie tytułu artykułu oraz zawartych w nim zdjęć na adres: news@opowiecie.info